Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Kultura

Zamiast kwiatów na grób Marii Janion

Maria Janion: erudytka, wizjonerka, nauczycielka

Pogrzeb Marii Janion. 4 września 2020 r. Pogrzeb Marii Janion. 4 września 2020 r. Bartek Chaciński / Polityka
Pozostawiła nam bezcenną krytykę polskich mitów narodowych: bohaterstwa, militaryzmu i kultu cierpienia. Gorzkie studia o antysemityzmie i Zagładzie, o romantyzmie i egzystencji, o kobietach i odmieńcach. I to, co najtrudniejsze: marzenie o Polsce, w której chciałoby się żyć.
Maria Janion, fenomenalna erudytka i szczodra wizjonerka, która umiała zobaczyć w człowieku więcej, niż on sam w sobie widział.Marta Frej Maria Janion, fenomenalna erudytka i szczodra wizjonerka, która umiała zobaczyć w człowieku więcej, niż on sam w sobie widział.

Wiadomość o śmierci Marii Janion zastała mnie na Lesbos. Profesor od dawna istniała dla mnie raczej w wieczności, na prawach nieśmiertelnego klasyka, dlatego wydawało mi się, że nie może umrzeć. Jej śmierć była tak dziwna, jak dla niej dziwne były wakacje. Nie znała takiego słowa. Jednak śmierć, notoryczna ironistka, w końcu wysłała ją na odpoczynek wieczny. Południe znała, co prawda nie z autopsji, ale to jej nie przeszkadzało – należała do osób, które bardziej wierzą książkom niż zmysłom.

Polityka 38.2020 (3279) z dnia 15.09.2020; Kultura; s. 68
Oryginalny tytuł tekstu: "Zamiast kwiatów na grób Marii Janion"
Reklama

Czytaj także

Kultura

Sinéad O’Connor: historia zniszczonej kariery

W dzisiejszej gorącej debacie o „kulturze unieważniania” warto pamiętać o historii. Książkowe wspomnienia Sinéad O’Connor nie pozostawiają wątpliwości, że ją unieważniono całkiem skutecznie.

Bartek Chaciński
20.07.2021