Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

Gniew i upokorzenie

„Pokora” – świetna powieść Twardocha o Górnym Śląsku

„Kiedyś ją (tę śląską powieść) napiszę. O tym, co się na Śląsku zaczęło dziać w latach 70. XIX w. i później. O wybieraniu sobie narodowości, polskiej i niemieckiej, i o wstrzymywaniu się od tego wyboru” – zapowiadał w 2013 r. „Kiedyś ją (tę śląską powieść) napiszę. O tym, co się na Śląsku zaczęło dziać w latach 70. XIX w. i później. O wybieraniu sobie narodowości, polskiej i niemieckiej, i o wstrzymywaniu się od tego wyboru” – zapowiadał w 2013 r. Zuza Krajewska / Warsaw Creatives
„Pokora” Szczepana Twardocha to świetna powieść o Górnym Śląsku pomiędzy Niemcami i Polską, o pierwszej wojnie światowej, komunizmie, a przede wszystkim o gniewie i tożsamości.
Szczepan TwardochZuza Krajewska / Warsaw Creatives Szczepan Twardoch

Znowu – ktoś powie – Twardoch pisze o tożsamości. Tymczasem jest po prostu pisarzem konsekwentnym, który drąży te sfery rzeczywistości, które go najbardziej zajmują. Po dwóch powieściach warszawskich – „Królu” (jeszcze w tym roku będzie miał premierę serial na jego podstawie) i „Królestwie” – pisarz wraca na Śląsk. Ale i „Królestwo” było opowieścią o tożsamości i wykluczeniu, o klęsce asymilacji – Żydom, którzy czuli się Polakami, pokazywano przed drugą wojną światową, że Polakami nigdy nie będą.

Polityka 38.2020 (3279) z dnia 15.09.2020; Kultura; s. 76
Oryginalny tytuł tekstu: "Gniew i upokorzenie"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >