Kultura

Z czym do Oscara?

Wyścig po Oscary: czy film Szumowskiej ma szansę?

Michał Englert i Małgorzata Szumowska na festiwalu filmowym w Wenecji, gdzie pokazywano „Śniegu już nigdy nie będzie”. Michał Englert i Małgorzata Szumowska na festiwalu filmowym w Wenecji, gdzie pokazywano „Śniegu już nigdy nie będzie”. Photoshot / PAP
Polski film zgłoszony do Oscarów wybrano w sierpniu, ale polscy widzowie obejrzą go dopiero za pół roku. Dorzućmy zatem nieco konkretów do dyskusji o narodowym kandydacie.
Małgorzata SzumowskaClemens Niehaus/Zuma Press/Forum Małgorzata Szumowska

„Śniegu już nigdy nie będzie” to pierwszy film podpisany wspólnie przez jedną z najwybitniejszych polskich reżyserek Małgorzatę Szumowską i jej dotychczasowego operatora i współscenarzystę Michała Englerta. Pracują razem nieprzerwanie od czasów studenckich w łódzkiej Filmówce. W ich nowym filmie – odważnej satyrze na wyższą klasę średnią lub (jak kto woli) czarnej komedii o czyhającej na ludzkość zagładzie – chyba najbardziej zaskakuje konsekwentnie budowana warstwa wizualna odgrywająca istotną dramaturgicznie rolę.

Polityka 41.2020 (3282) z dnia 06.10.2020; Kultura; s. 84
Oryginalny tytuł tekstu: "Z czym do Oscara?"

Czytaj także

Społeczeństwo

Dramat dzieci z wrodzonymi wadami

Co roku rodzi się ponad 2 tys. dzieci z głębokimi wadami. Ich rodziców czasem trzeba zastąpić lub im pomóc. Lecz nie ma kto tego zrobić.

Agnieszka Sowa
01.11.2016