Kultura

W przeciągu historii

Jerzy Giedroyc: Redaktor i jego „Kultura”

Jerzy Giedroyc Jerzy Giedroyc Bolesław Edelhajt / BEW
Redaktor – pisany wielką literą – był tylko jeden. We wrześniu minęło 20 lat od śmierci Jerzego Giedroycia i od końca paryskiej „Kultury”. W nowym wydawnictwie można prześledzić niewidoczny proces tworzenia pisma.
Kultura. Teka redakcyjna nr 9/1969D. Bendarz/Instytut Książki Kultura. Teka redakcyjna nr 9/1969

„Jerzy Giedroyc nadał redagowaniu wymiar sztuki” – pisze Rafał Habielski we wstępie do „Teki redakcyjnej”, którą w 20. rocznicę śmierci Jerzego Giedroycia i tym samym końca „Kultury” paryskiej przygotował Instytut Książki razem z Instytutem Literackim Kultury i Pracownią Badań nad Instytutem Literackim w Paryżu UMCS. Są w niej materiały do numeru wrześniowego 1969 r., poświęconego w dużej części Gombrowiczowi, który właśnie wtedy zmarł. Czesław Miłosz napisał – na szybko, na kolanie, na biwaku – swój tekst, bo poprosił go o to Redaktor, któremu się nie odmawia: „Podziwiałem go.

Polityka 43.2020 (3284) z dnia 20.10.2020; Kultura; s. 94
Oryginalny tytuł tekstu: "W przeciągu historii"

Czytaj także

Historia

Ostatni niemiecki jeniec

W czasie drugiej wojny w obozach jenieckich w USA znalazły się setki tysięcy niemieckich żołnierzy. Wielu z nich podjęło próby ucieczki. Ostatni ze zbiegów, urodzony w Świdnicy Georg Gaertner, ujawnił się po 40 latach.

Andrzej Fedorowicz
12.01.2021