Kultura

W przeciągu historii

Jerzy Giedroyc: Redaktor i jego „Kultura”

Jerzy Giedroyc Jerzy Giedroyc Bolesław Edelhajt / BEW
Redaktor – pisany wielką literą – był tylko jeden. We wrześniu minęło 20 lat od śmierci Jerzego Giedroycia i od końca paryskiej „Kultury”. W nowym wydawnictwie można prześledzić niewidoczny proces tworzenia pisma.
Kultura. Teka redakcyjna nr 9/1969D. Bendarz/Instytut Książki Kultura. Teka redakcyjna nr 9/1969

„Jerzy Giedroyc nadał redagowaniu wymiar sztuki” – pisze Rafał Habielski we wstępie do „Teki redakcyjnej”, którą w 20. rocznicę śmierci Jerzego Giedroycia i tym samym końca „Kultury” paryskiej przygotował Instytut Książki razem z Instytutem Literackim Kultury i Pracownią Badań nad Instytutem Literackim w Paryżu UMCS. Są w niej materiały do numeru wrześniowego 1969 r., poświęconego w dużej części Gombrowiczowi, który właśnie wtedy zmarł. Czesław Miłosz napisał – na szybko, na kolanie, na biwaku – swój tekst, bo poprosił go o to Redaktor, któremu się nie odmawia: „Podziwiałem go.

Polityka 43.2020 (3284) z dnia 20.10.2020; Kultura; s. 94
Oryginalny tytuł tekstu: "W przeciągu historii"
Reklama

Czytaj także

Kraj

Doktorat prezesa Jarosława Kaczyńskiego

Po ponad 30 latach od publicznej obrony znów dostępna jest praca doktorska Jarosława Kaczyńskiego. Poszukiwano jej od lat, spekulując nawet, czy aby taka na pewno powstała, bądź czy nie zawiera treści mało dziś politycznie poprawnych.

Marek Henzler
25.06.2007