Kultura

Pisarka, którą chcieli anulować

Flannery O’Connor: spór o portrecistkę amerykańskiego Południa

Flannery O'Connor Flannery O'Connor materiały prasowe
Flannery O’Connor znakomicie opisywała rasistowskie Południe, ale ostatnio sama została o rasizm oskarżona. Dziś, kiedy tę katoliczkę jezuicka uczelnia usuwa z tablic, my dostajemy jej najlepsze utwory.
Wydawca Robie Macauley, pisarz i dziennikarz Arthur Koestler i Flannery O'Connor, 1947 r.Charles Cameron Macauley/Wikimedia/Wikipedia Wydawca Robie Macauley, pisarz i dziennikarz Arthur Koestler i Flannery O'Connor, 1947 r.

Na wielu zdjęciach Flannery O’Connor stoi o kulach przed swoim domem w Georgii, a wokół drepczą pawie, które hodowała. Kule dlatego, że chorowała na toczeń, prowadzący do zwyrodnienia stawów. Zmarła na tę chorobę młodo, w wieku 39 lat, w 1964 r. Pisała od 1946 r., odkąd znalazła się na uniwersytecie w Iowa. Jej profesor wspominał, że nic nie rozumiał z tego, co mówiła, taki silny był jej południowy akcent. Za to od razu docenił język jej prozy.

Choroba bardzo utrudniała jej pisanie.

Polityka 45.2020 (3286) z dnia 03.11.2020; Kultura; s. 78
Oryginalny tytuł tekstu: "Pisarka, którą chcieli anulować"
Reklama

Czytaj także

Kultura

„Zielony rycerz. Green Knight”: filmowy powrót do mitycznej Brytanii

W filmie „Zielony rycerz. Green Knight” Davida Lowery’ego oglądamy Króla Artura i jego rycerzy Okrągłego Stołu. Znowu. Co takiego tkwi w legendach arturiańskich, że współczesna kultura regularnie do nich wraca?

Marcin Zwierzchowski
27.07.2021