Kultura

Dusza, ciało i narrator

Jak czytać inaczej – o nowych esejach Olgi Tokarczuk

Olga Tokarczuk Olga Tokarczuk Łukasz Giza
W nowej książce eseistycznej Olga Tokarczuk pokazuje, jak zmieniać swoje myślenie, jak widzieć inaczej, czyli czytać inaczej.
Wydawnictwo Literackie

Nową książkę Olgi Tokarczuk otwiera esej zatytułowany „Ognozja”, który opublikowaliśmy w POLITYCE 40 i który zapoczątkował cykl esejów Ex-centrum. W ten sposób zaczął powstawać swoisty słownik nowych, użytecznych pojęć, które oświetlają moment końca świata, jaki znaliśmy, i początku czegoś nowego. Książkę zamyka słynna mowa noblowska, czyli „Czuły narrator”, która wprowadziła nowe pojęcie, nie tylko literaturoznawcze, czyli „narratora czwartoosobowego”, który „potrafi zawrzeć w sobie zarówno perspektywę każdej z postaci, jak i umiejętność wykraczania poza horyzont każdej z nich; który widzi więcej i szerzej i jest w stanie zignorować czas.

Polityka 46.2020 (3287) z dnia 08.11.2020; Kultura; s. 88
Oryginalny tytuł tekstu: "Dusza, ciało i narrator"
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Jacek Pasik, brat skazanej za zabójstwo w butiku Ultimo, o pomyłce sądowej

16 grudnia 1997 r. w podziemiach butiku Ultimo przy Nowym Świecie w Warszawie zastrzelono mężczyznę i postrzelono kobietę, która cudem przeżyła. Postrzelona pracowała w tym butiku. Zastrzelony był jej mężem, nie miał nic wspólnego ze sklepem, ale tego dnia przyjechał po żonę do pracy i czekał, aż skończy liczyć utarg, żeby ją odwieźć do domu.

Martyna Bunda
23.01.2021