Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

Listopad 2020: pięć książek dla młodszych czytelników

Okładka książki „Sapiens” Okładka książki „Sapiens” mat. pr.
Jak co miesiąc proponujemy książki mądre, ciekawe i estetycznie wydane. Dla najmłodszych czytelników.

Susanne Straßer, I jak tu zasnąć?, przeł. Iwona Mączka, Tako

Zabawna książka-wyliczanka dla najmłodszych (1+) o zwierzętach, które nie mogą zasnąć. Z pozoru wszystkie są bardzo zmęczone, ale każde ma przed snem do załatwienia jeszcze jakąś drobnostkę, która nie pozwala im zmrużyć oka. Autorka zręcznie się bawi onomatopejami, a na końcu szykuje zaskakujący zwrot akcji.

Okładka książki „I jak tu zasnąć?”mat. pr.Okładka książki „I jak tu zasnąć?”

Astrid Desbordes (tekst), Marc Boutavant (ilustracje), Edzio i duch lasu, przeł. Jacek Mulczyk-Skarżyński, Wytwórnia

Najnowszy tom przygód Edzia zawiera bardzo wyraźny społeczno-ekologiczny przekaz, dostosowany rzecz jasna do możliwości poznawczych kilkulatków. Jeden z przyjaciół Edzia, kot Jacek, postanawia pewnego dnia działać zgodnie z duchem postępu i nowoczesności. Wycina stare drzewo, a w jego miejsce stawia swój nowy dom – prosty kontener z drewna. Za decyzję płaci jednak wysoką cenę. Jak się okazuje, nie wszystko, co „nowe” i „nowoczesne”, jest dobre.

Okładka książki „Edzio i duch lasu”mat. pr.Okładka książki „Edzio i duch lasu”

Władysław Kozłowski (tekst), Olga Siemaszko (ilustracje), Imieninowa przygoda, Dwie Siostry

„Imieninowa przygoda” to reprint doskonałego wierszowanego „kryminału” dla dzieci z 1968 r. Kryminał celowo wciskam w cudzysłów, bo mamy tu sprawę (zaginiony klips z kory brzozowej), rasowego detektywa w postaci psa, ale w gruncie rzeczy nie sposób wskazać winnego, bo do przestępstwa nie dochodzi. Poezja Władysława Kozłowskiego po latach jest wciąż językowo urokliwa, dźwięczna i lekka. A bardzo delikatne akwarelowe prace Olgi Siemaszko – zwanej w PRL pierwszą damą polskiej ilustracji – dodają tylko książce atrakcyjności.

Okładka książki „Imieninowa przygoda”mat. pr.Okładka książki „Imieninowa przygoda”

Clive Gifford (tekst), Gosia Herba (ilustracje), Świat starożytny w 100 słowach, przeł. Agnieszka Ucińska, Harper Kids

Obrazkowy leksykon duetu Herba&Gifford to tytuł dla czytelników trochę starszych (powiedzmy 6+), który jest skondensowaną i atrakcyjną pigułką wiedzy o antycznym świecie. Choć znajdziemy tu trochę haseł poświęconych Fenicjanom czy Egipcjanom, to jednak dominuje świat Greków i Rzymian. Hasła bywają dość przewidywalne i spora część z nich to omówienie bóstw, herosów i najbardziej znanych miejsc. O wiele ciekawsze są dopracowane ilustracje Herby, przyciągające wzrok kolorem, kompozycją i spłaszczoną perspektywą.

Okładka książki „Świat starożytny w 100 słowach”mat. pr.Okładka książki „Świat starożytny w 100 słowach”

Yuval Noah Harari (pomysł, współautorstwo), David Vandermeulen (adaptacja komiksowa), Daniel Casanave (rysunki), Sapiens. Opowieść graficzna. Cz. 1. Narodziny ludzkości, przeł. Michał Romanek, Wydawnictwo Literackie

Na koniec rzecz dla nastolatków, czyli komiksowa adaptacja bestsellera „Sapiens” opowiadającego o podboju Ziemi przez nasz gatunek. Trzeba przyznać, że historia dość krwawa, ale z bardzo ciekawą perspektywą poszukiwania cech wyróżniających Homo sapiens spośród innych gatunków ludzi i zwierząt. W skrócie tymi cechami są umiejętność adaptacji, współpracy, zaufanie społeczne i zdolność do snucia opowieści. Rodzice, którzy pamiętają i lubią słynną „Historię świata w obrazkach” Larry′ego Gonicka, mogą śmiało polecić „Sapiens” swoim dzieciom. W porównaniu do Gonicka rzecz jest może mniej zabawna i trochę przeładowana tekstem (w komiksie to wada), ale za to o wiele bardziej interdyscyplinarna i otwierająca głowę.

Czytaj też: Najciekawsze komiksy miesiąca

Okładka książki „Sapiens”materiały prasoweOkładka książki „Sapiens”

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Pierwsza matura po deformie. Żeby zdać, trzeba szczęścia albo wielkich pieniędzy

Żeby przejść przez maturę, trzeba mieć dużo zdrowia albo spore pieniądze. A najlepiej jedno i drugie – mówią rodzice i nastolatki z pierwszego rocznika wykształconego w szkołach zreformowanych przez Annę Zalewską. Za sto dni podchodzą do trudniejszych niż dotąd egzaminów.

Joanna Cieśla
31.01.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną