Kultura

Gdy wielcy są winni

Między sztuką a mobbingiem

Hierarchiczna struktura, usprawiedliwianie nadużyć mistrzów, wymóg posłuszeństwa – tak było dotychczas. W teatrze dokonują się jednak zmiany, choć wciąż powoli. Hierarchiczna struktura, usprawiedliwianie nadużyć mistrzów, wymóg posłuszeństwa – tak było dotychczas. W teatrze dokonują się jednak zmiany, choć wciąż powoli. Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta
Rok 2020 pokazał brzydką stronę relacji mistrz–uczennica w polskim teatrze. Głośne afery i zarzuty molestowania zmieniają pokutującą u nas opinię, że reżyser, szczególnie wybitny, może sobie pozwolić na wszystko.
Koszmar kobiet w Bagateli trwał dekadę. Byłemu już dyrektorowi krakowskiego teatru postawiono zarzuty.Jakub Porzycki/Agencja Gazeta Koszmar kobiet w Bagateli trwał dekadę. Byłemu już dyrektorowi krakowskiego teatru postawiono zarzuty.

Dziewięć pracownic Teatru Bagatela w Krakowie w listopadzie 2019 r. opowiedziało w mediach o latach mobbingowania i molestowania przez dyrektora sceny – okupionych załamaniami psychicznymi i wizytami w gabinetach lekarskich. Rok później prokuratura przesłała do sądu akt oskarżenia. Były już dyrektor Henryk Jacek S. odpowie na zarzuty łamania praw pracowniczych i nadużycia seksualnego w przypadku pięciu kobiet, naruszania praw pracowniczych (m.in. dyskryminowania ze względu na płeć, niezapewnienia bezpiecznych warunków pracy, naruszenia godności pracownika) w przypadku kolejnych dwóch oraz ciągłego naruszania nietykalności cielesnej dwóch pracownic.

Polityka 1/2.2021 (3294) z dnia 29.12.2020; Kultura; s. 110
Oryginalny tytuł tekstu: "Gdy wielcy są winni"
Reklama

Czytaj także

Historia

Wojna secesyjna: arystokrata Lee kontra łachmyta Grant

150 lat temu skończyła się wojna secesyjna. Armiami stron dowodzili generałowie Robert Edward Lee i Ulisses Grant. Reprezentowali dwie bardzo odmienne wersje sukcesu z amerykańskiego snu.

Grzegorz Mathea
14.04.2015