Twoja „Polityka”. Jest nam po drodze. Każdego dnia.

Pierwszy miesiąc tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

Uszkodzone święta

Kawiarnia literacka: Renata Lis

Rok 2020 od początku wyglądał podejrzanie. Dwa zera i dwie dwójki – ni to symetryzm, ni to bliźniactwo.

Amerykański magazyn „Time”, medium bądź co bądź opiniotwórcze, nazwał mijający rok najgorszym w historii, a to oznacza, że cieszyć się z końca 2020 wolno już oficjalnie – razem z całym światem. Gdybym prowadziła dziennik, 1 stycznia 2021 r. zapisałabym to samo, co Iwan Bunin w 1918 r.: „Dobiegł końca ten przeklęty rok”. Co prawda Buninowi końcówkę 1917 r. spaskudziła rewolucja październikowa, wydarzenie monumentalne, podczas gdy finał naszego 2020 jest trywialny jak tylko życie w późnym kapitalizmie być potrafi: najpierw w eterze zagościły reklamy medykamentów na świąteczne wzdęcia, potem Marian i Barbara w pełnym reżimie sanitarnym ruszyli do ulubionej sieciówki z elektroniką, i tylko patrzeć, jak w naszych mieszkaniach-izolatkach smętnie strzelą korki od szampana.

Dziwność roku 2020 trudno zmierzyć, ale jakąś jej miarą mogłoby być ogłoszenie, które ukazało się niedawno w Rosji. Dziadek Mróz do wynajęcia zapewnia w nim potencjalnych pracodawców o swojej uporządkowanej relacji z Kowidem Koronyczem, reklamując się jako posiadacz przeciwciał, które nagle stały się ważniejsze od zaświadczenia o niekaralności. Zresztą czy wszyscy nie jesteśmy miarą dziwności tego roku? Zamaskowani, zdezynfekowani i zdystansowani społecznie, niemal zupełnie przerzuceni w widmowość onlajnów, od miesięcy wegetujemy w swoich przegródkach jak preparaty wycięte z żywego organizmu, niezależnie od tego, czy pandemia skazała nas na całodobowe towarzystwo domowników, czy „tylko” odcięła od osób, które z nami nie mieszkają, ale miały w naszym życiu swoje miejsce.

Inna sprawa, że rok 2020 od początku wyglądał podejrzanie. Dwa zera i dwie dwójki – ni to symetryzm, ni to bliźniactwo. W tradycji japońskiej symetrie i podwojenia są wykroczeniem przeciwko estetyce, w której wyraża się prawda bytu.

Polityka 1/2.2021 (3294) z dnia 29.12.2020; Kultura; s. 117
Oryginalny tytuł tekstu: "Uszkodzone święta"
Reklama