Kultura

Kto się boi Fran Lebowitz

Fran Lebowitz oczami Martina Scorsesego

Fran Lebowitz Fran Lebowitz Netflix
Nowojorska intelektualistka i humorystka Fran Lebowitz dzięki dokumentalnemu serialowi Martina Scorsesego „Udawaj, że to miasto” stała się bohaterką zbiorowej wyobraźni.
Fran Lebowitz jest postacią narysowaną grubą kreską, wyrazistą i nie do pomylenia z kimkolwiek.Christopher Macsurak/Wikipedia Fran Lebowitz jest postacią narysowaną grubą kreską, wyrazistą i nie do pomylenia z kimkolwiek.

W Nowym Jorku Fran Lebowitz nie trzeba przedstawiać. Ale kiedy Netflix pokazał serial Martina Scorsesego „Udawaj, że to miasto”, Fran stała się głośną postacią i w Polsce. Tyle że z samego filmu nie dowiemy się, dlaczego jest tak ważna dla tego miasta. W Polsce była dotąd prawie nieznana, nigdy nie przetłumaczono jej książek, od dawna zresztą nie napisała nic nowego. Jej żywiołem jest gadanie, a słuchać jej można godzinami.

Przez siedem odcinków serialu chodzimy z Lebowitz po mieście albo wzdłuż muzealnej makiety Nowego Jorku, siedzimy w knajpie i podglądamy ją w trakcie różnych występów publicznych, w czasie których błyskotliwie narzeka i krytykuje życie społeczne.

Polityka 6.2021 (3298) z dnia 02.02.2021; Kultura; s. 76
Oryginalny tytuł tekstu: "Kto się boi Fran Lebowitz"

Czytaj także

Kultura

Wojewódzki z Matą o „Patointeligencji” i „Patoreakcji”

Mata, autor „Patointeligencji”, który właśnie opublikował nowy utwór z równie mocnym tekstem: – Społeczną rolą artysty czasami jest wystawienie się na strzał. Ja się czuję z tym dobrze, to zamieszanie czemuś służy.

Kuba Wojewódzki
03.04.2021