Kultura

Kanon QAnon

Co czyta skrajna amerykańska prawica

Skrajni prawicowcy postrzegają rzeczywistość jako obcą i wrogą. Siebie zaś widzą jako uosobienie Neo z „Matrixa”, który walczy, żeby inni „otworzyli oczy” i „włączyli myślenie”. Skrajni prawicowcy postrzegają rzeczywistość jako obcą i wrogą. Siebie zaś widzą jako uosobienie Neo z „Matrixa”, który walczy, żeby inni „otworzyli oczy” i „włączyli myślenie”. Mirosław Gryń / Polityka
Ksenofobia, przemoc i teorie spiskowe – z tym zazwyczaj kojarzy się skrajna prawica. Spójrzmy jednak głębiej i zbadajmy jej kulturalne korzenie. Co czytają prawicowi radykałowie?
Dr Przemysław WitkowskiCollegium Civitas Dr Przemysław Witkowski

W 2020 r. Milo Yiannopoulos i Michelle Malkin – guru alt-rightu – opublikowali swoją listę lektur, którą zatytułowali „America First”. Miał to być swoisty kanon literacki skrajnej prawicy. Uznani klasycy mieszali się na niej z autorami fantastyki, dystopie z ezoteryką i naziści z konserwatystami. Podobną listę stworzył i opublikował (jeszcze w 2019 r.) amerykański liberalno-lewicowy dwutygodnik „The New Republic” jako „Apokaliptyczny kanon literacki skrajnej prawicy”.

Polityka 6.2021 (3298) z dnia 02.02.2021; Kultura; s. 72
Oryginalny tytuł tekstu: "Kanon QAnon"

Czytaj także

Pomocnik Historyczny

Losy władczyń, które nie mogły dać mężom potomka

Kobieta, która nie mogła urodzić następcy tronu, była narażona na niebezpieczeństwa.

Tomasz Targański
23.02.2021