Kultura

Kanon QAnon

Co czyta skrajna amerykańska prawica

Skrajni prawicowcy postrzegają rzeczywistość jako obcą i wrogą. Siebie zaś widzą jako uosobienie Neo z „Matrixa”, który walczy, żeby inni „otworzyli oczy” i „włączyli myślenie”. Skrajni prawicowcy postrzegają rzeczywistość jako obcą i wrogą. Siebie zaś widzą jako uosobienie Neo z „Matrixa”, który walczy, żeby inni „otworzyli oczy” i „włączyli myślenie”. Mirosław Gryń / Polityka
Ksenofobia, przemoc i teorie spiskowe – z tym zazwyczaj kojarzy się skrajna prawica. Spójrzmy jednak głębiej i zbadajmy jej kulturalne korzenie. Co czytają prawicowi radykałowie?
Dr Przemysław WitkowskiCollegium Civitas Dr Przemysław Witkowski

W 2020 r. Milo Yiannopoulos i Michelle Malkin – guru alt-rightu – opublikowali swoją listę lektur, którą zatytułowali „America First”. Miał to być swoisty kanon literacki skrajnej prawicy. Uznani klasycy mieszali się na niej z autorami fantastyki, dystopie z ezoteryką i naziści z konserwatystami. Podobną listę stworzył i opublikował (jeszcze w 2019 r.) amerykański liberalno-lewicowy dwutygodnik „The New Republic” jako „Apokaliptyczny kanon literacki skrajnej prawicy”.

Polityka 6.2021 (3298) z dnia 02.02.2021; Kultura; s. 72
Oryginalny tytuł tekstu: "Kanon QAnon"
Reklama

Czytaj także

Kraj

Tata Maty

W przewrotnym sensie jest beneficjentem rządów PiS, gdyż będąc ich konsekwentnym krytykiem, stał się znaczącą osobistością życia publicznego. Niektórzy określają go mianem „opozycyjnego celebryty”, na co Marcin Matczak nieco się zżyma. Ale w sumie nieźle oddaje ono jego status.

Rafał Kalukin
18.10.2021