Kultura

W pogoni za sobą

Jane Fonda w filmie „Barbarella” z 1968 r. Jane Fonda w filmie „Barbarella” z 1968 r. AF Archive/Mary Evans Picture Library / EAST NEWS
Kiedyś Richard Nixon widział w niej zdrajczynię i wroga Ameryki, a dziś Jane Fonda odbiera jedną z ważniejszych nagród filmowych. Była modelką, ikoną seksu, królową aerobiku, jedną z większych hollywoodzkich gwiazd i wzorem dla kilku pokoleń kobiet.
Jane Fonda aresztowana podczas protestu klimatycznego w Waszyngtonie, 2019 r.John Lamparski/Getty Images Jane Fonda aresztowana podczas protestu klimatycznego w Waszyngtonie, 2019 r.

Jane Fonda odgrywała w życiu tyle ról, że starczyłoby na kilka soczystych biografii. W czasie trwającej ponad sześć dekad kariery aktorskiej przylgnęła do niej opinia politycznej wichrzycielki i jednej z najbardziej odważnych kobiet. A jej występy ekranowe nie budzą dziś wielkich emocji – w przeciwieństwie do skrajnie lewicowych poglądów.

„Zrozumiałam, że ten sam system, który uczynił nasz kraj tak potężnym, pozwala się bogacić tylko niektórym, innych zaś spycha na dno nędzy” – mówiła w latach 60.

Polityka 9.2021 (3301) z dnia 23.02.2021; Kultura; s. 74
Reklama

Czytaj także

Niezbędnik

Zygmunt Freud i jego rewizja natury człowieka

Gdy Albert Einstein wytyczał nową drogę myśleniu o przestrzeni, czasie i grawitacji, wiedeński lekarz Zygmunt Freud rewidował wiedzę o istocie człowieczej natury.

Joanna Cieśla
08.09.2015