Kultura

Czego szuka sztuka

10. ranking galerii

„Strachy” Daniela Rycharskiego (MSN Warszawa). „Strachy” Daniela Rycharskiego (MSN Warszawa). Jakub Mozolewski
Otwarto galerie i muzea. To dobry moment na 10. edycję naszego rankingu galerii. Podsumowujemy, co działo się w nich w ciągu ostatnich dwóch lat.
„Retrospektywa” Moniki Sosnowskiej (Zachęta).Piotr Bekas/Archiwum Zachęty „Retrospektywa” Moniki Sosnowskiej (Zachęta).

Subiektywny ranking najlepiej działających placówek wystawienniczych przygotowuję co dwa lata. Dziesiąta odsłona ukazuje się z niewielkim poślizgiem za sprawą wszystko komplikującej pandemii. Ta wprawdzie na kilka miesięcy zamknęła galerie, ale zasadniczo nie rozkalibrowała całej branży, tak jak przydarzyło się kinematografii czy życiu koncertowemu. Wystaw było trochę mniej, otwierały się z opóźnieniem, ale o zapaści trudno by mówić.

Wręcz przeciwnie, wiele placówek, zmobilizowanych nową sytuacją, sprawnie przeniosło się do sieci, próbując stworzyć w niej maksymalnie atrakcyjny i zróżnicowany substytut obcowania z „żywą” sztuką.

Polityka 10.2021 (3302) z dnia 02.03.2021; Kultura; s. 72
Oryginalny tytuł tekstu: "Czego szuka sztuka"
Reklama

Czytaj także

Kraj

Tata Maty

W przewrotnym sensie jest beneficjentem rządów PiS, gdyż będąc ich konsekwentnym krytykiem, stał się znaczącą osobistością życia publicznego. Niektórzy określają go mianem „opozycyjnego celebryty”, na co Marcin Matczak nieco się zżyma. Ale w sumie nieźle oddaje ono jego status.

Rafał Kalukin
18.10.2021