Kultura

Wszyscy jesteśmy nomadami

Na czym polega fenomen „Nomadland”

Frances McDormand jako Fern. Frances McDormand jako Fern. 20th Century Studios
Zainspirowany reporterską książką, zrealizowany za niewielkie pieniądze, „Nomadland” wydaje się pewniakiem w oscarowym wyścigu. Na czym polega fenomen filmu zbierającego wszelkie możliwe pochwały i wyróżnienia?
Film jest medytacją o ulotności każdej formy życia. Temu służą przesycone melancholią zdjęcia.20th Century Studios Film jest medytacją o ulotności każdej formy życia. Temu służą przesycone melancholią zdjęcia.

Sprawczynią sensacji jest 39-letnia, urodzona w Pekinie, scenarzystka, producentka i reżyserka Chloé Zhao. „Nomadland” to zaledwie jej trzeci pełnometrażowy film. Rozwija w nim swój oryginalny styl polegający na łączeniu kina dokumentalnego i fikcji z udziałem aktorów niezawodowych. Debiutowała „Pieśniami braci moich” – kameralną opowieścią o smutnej egzystencji plemienia Lakotów Oglala w Dakocie Południowej, zmagającego się z problemem alkoholizmu. Niektórzy Indianie zagrali w nim siebie.

Polityka 12.2021 (3304) z dnia 16.03.2021; Kultura; s. 79
Oryginalny tytuł tekstu: "Wszyscy jesteśmy nomadami"

Czytaj także

Społeczeństwo

Mama transpłciowego dziecka: Mój syn czuje, że w Polsce jest nikim

Nie czarujmy się, że Polki i Polacy na pstryknięcie palcami zrozumieją, co to znaczy transpłciowość. Ale Pawłowicz i Kaczyński paradoksalnie przyczyniają się do edukacji społeczeństwa – mówi Ewelina Słowińska, mama Saszy, aktywistka fundacji Trans-Fuzja.

Mateusz Witczak
12.04.2021