Kultura

Pato-tata

Ojciec zły

Córka, żeby przetrwać w tym domu, musiała opracować swoją strategię: wiedziała, kiedy trzeba się zamknąć w pokoju z zapasem jedzenia, zablokować drzwi, żeby nie mogli wejść. Córka, żeby przetrwać w tym domu, musiała opracować swoją strategię: wiedziała, kiedy trzeba się zamknąć w pokoju z zapasem jedzenia, zablokować drzwi, żeby nie mogli wejść. Iza Kucharska
„Mireczek” Aleksandry Zbroi to nie tylko historia o ojcu, ale też opowieść o pokoleniach Polaków alkoholików. Takich opowieści jest w naszej literaturze coraz więcej.
materiały prasowe

W Polsce nawet buty piją – mawiał Himilsbach. Bo „gdy kieliszek czystej strzelę, wtedy mogę zdziałać wiele” – napis na etykiecie wódki 69 dobrze ujmuje fenomen polskiego picia. Kiedy Aleksandra Zbroja po śmierci swojego ojca zamieściła w mediach społecznościowych post o alkoholizmie, zaczęły bombardować ją wiadomości od innych dzieci alkoholików. Ilu nas jest? – zaczęła się zastanawiać. Pod koniec pracy miała wrażenie, że są ich nie zastępy, ale całe armie, setki tysięcy dzieci Mireczków.

Polityka 13.2021 (3305) z dnia 23.03.2021; Kultura; s. 86
Oryginalny tytuł tekstu: "Pato-tata"

Czytaj także

Kultura

Wojewódzki z Matą o „Patointeligencji” i „Patoreakcji”

Mata, autor „Patointeligencji”, który właśnie opublikował nowy utwór z równie mocnym tekstem: – Społeczną rolą artysty czasami jest wystawienie się na strzał. Ja się czuję z tym dobrze, to zamieszanie czemuś służy.

Kuba Wojewódzki
03.04.2021