Kultura

Rap na swoim

Zaradny rap

Ekipa SBM Label. Wśród stojących m.in. Bedoes (drugi od lewej), Solar (trzeci) i Białas (czwarty). Wśród siedzących: Mata (pierwszy od prawej). Ekipa SBM Label. Wśród stojących m.in. Bedoes (drugi od lewej), Solar (trzeci) i Białas (czwarty). Wśród siedzących: Mata (pierwszy od prawej). Kuba Bors
Hip-hop od paru lat rządzi w polskiej muzyce. A kto dziś rządzi, czy raczej zarządza, polskim hip-hopem?
Młody kolektyw wydawniczy 2020 – wytwórnia firmowana m.in. przez duet PRO8L3M.Maciej Zienkiewicz/Forum Młody kolektyw wydawniczy 2020 – wytwórnia firmowana m.in. przez duet PRO8L3M.

Stopro nas nie chce, Prosto nas nie chce/Aptuan nas nie chce, MaxFlo nas nie chce/StepRec nas nie chce, Koka nas nie chce” – rapowali dekadę temu Solar z Białasem, wyliczając popularne wówczas hiphopowe wytwórnie, które nie były nimi zainteresowane. Gdyby dziś któryś z młodych twórców pokusił się o podobną wyliczankę, musiałby zacząć od dowodzonej przez wspomniany duet wytwórni SBM Label, która po sukcesach Maty, Bedoesa czy Jana-Rapowanie wyrosła na nieformalnego lidera, przewodzącego nowej fali niezależnych wydawnictw: kierowanych przez 30-latków przedsiębiorstw obracających sumami, które wcześniej w branży były nie do pomyślenia.

Polityka 19.2021 (3311) z dnia 04.05.2021; Kultura; s. 80
Oryginalny tytuł tekstu: "Rap na swoim"
Reklama

Czytaj także

Pomocnik Historyczny

Przyczyny powstania III Rzeszy

Upadek pierwszej niemieckiej demokracji, Republiki Weimarskiej, był niemal zaprogramowany przez wydarzenia wewnętrzne i międzynarodowe. Demokracja ta powstała z niezaakceptowanej klęski w Wielkiej Wojnie. Kontestowano ją na prawicy i lewicy.

Jerzy Holzer
21.09.2021