„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Kultura

Przyszłość jest czarna

Fantastyka afroamerykańska

Kadr z filmu „Czarna Pantera” Ryana Cooglera. Kadr z filmu „Czarna Pantera” Ryana Cooglera. LMK / BEW
Serialowa adaptacja „Kolei podziemnej” Colsona Whiteheada oraz inne afroamerykańskie powieści dostępne w Polsce to okazja, by spojrzeć w stronę tej sfery fantastyki, gdzie dzieje się dziś najwięcej.
Czarnoskóry Superman – bohater filmu powstającego na podstawie komiksów w wytwórni Warner Bros.DC Comics Czarnoskóry Superman – bohater filmu powstającego na podstawie komiksów w wytwórni Warner Bros.

Czarnoskórzy aktorzy w ekranizacji »Wiedźmina«? W porządku! Ale czyż Ryan Gosling nie byłby świetnym Martinem Lutherem Kingiem?” – pisał z emfazą jeden z użytkowników Twittera na wieść, że producenci serialu szukają zróżnicowanej rasowo obsady. I nie był to żaden z prowokujących niekończące się awantury trolli, lecz szanowany dziennikarz, laureat Grand Pressa.

Część wielbicieli fantastyki wciąż wydaje się impregnowana na koncepcję rasowej różnorodności. Ponad 20 lat temu, przed premierą „Władcy Pierścieni”, pojawiały się powielane na forach internetowych plotki, że w skład Drużyny Pierścienia wejdą „Murzyn i kobieta” (można tylko żałować, że Peter Jackson nie pozwolił sobie na takie odstępstwa od prozy Tolkiena).

Polityka 22.2021 (3314) z dnia 25.05.2021; Kultura; s. 74
Oryginalny tytuł tekstu: "Przyszłość jest czarna"
Reklama

Czytaj także

Niezbędnik

Arabowie szukają mistrzów

Siła nauki arabskiej w okresie klasycznym to otwartość na zmiany, ale też zwykła ciekawość świata.

Mateusz Wilk
06.05.2014