Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Kultura

Gdy film się urywa

Filmowa historia picia

„Na rauszu” „Na rauszu” Best Film
Zawiła historia picia to kawał naszej rzeczywistości, o której w widowiskowy sposób opowiadało kino. Wyjątkowy wkład w to doświadczenie wnosi obrazoburcza komedia „Na rauszu”.
„Pętla”WFDiF „Pętla”

Lepiej być sławnym pijakiem niż anonimowym alkoholikiem – mawiał przewrotnie Charles Bukowski, narcyz, kultowy pisarz i znany koneser napojów wyskokowych. Ale inny jego aforyzm wyrwany ze scenariusza „Ćmy barowej” – „Kiedy piję, zmierzam ku zgubie” – zapamiętany już tak dobrze nie został. Wysokoprocentowe trunki zawsze chętniej były postrzegane przez ludzi jako wymarzony środek do przełamywania lodów. W kulturze i w życiu pełniły funkcję ceremonialną, budowały wspólnotę, pomagały wprowadzać się w stan odmiennej świadomości, budziły euforię, uchodziły za drogocenny napój zapewniający zdrowie i niezbędne kalorie.

Polityka 24.2021 (3316) z dnia 08.06.2021; Kultura; s. 90
Oryginalny tytuł tekstu: "Gdy film się urywa"
Reklama

Czytaj także

Kraj

Guru strategii i willa na Żoliborzu

Jacek Bartosiak to prawnik i popularny w PiS geopolityk amator. Głosi nieufność wobec Zachodu, twierdzi, że Polska bez pomocy NATO może wygrać z Rosją. Jego kancelaria adwokacka przez siedem lat działała w domu żony Rogera de Bazelaire. To były dyrektor finansowy kremlowskiego oligarchy Michaiła Fridmana.

Tomasz Piątek
17.01.2022