Kultura

Drugie życie hrabiny

Pasjonujące życie hrabiny Marion Dönhoff

Hrabina Dönhoff w redakcji POLITYKI, za nią Adam Krzemiński, 1997 r. Hrabina Dönhoff w redakcji POLITYKI, za nią Adam Krzemiński, 1997 r. Mirosław Krajewski
Dobrze, że ta niezwykła kobieta jest dzisiaj przypomniana w Polsce. Zasłużona w dziele powojennego przybliżania się polsko-niemieckiego od lat 60., a już zwłaszcza w ostatnich 30 latach.
materiały prasowe

Najpełniej to poszukiwanie dwustronnej przyjaźni symbolizuje gest pojednania wykonany 12 listopada 1989 r. przez kanclerza Helmuta Kohla i premiera Tadeusza Mazowieckiego w Krzyżowej k. Świdnicy. On zamykał wieloletnią drogę porozumiewania się, ale też otworzył nową współczesność i współobecność obu państw w Europie, co – niestety – bywa czasami trudne, i to raczej z winy polskiej polityki.

Hrabina Marion Dönhoff była wcześniej dobrze u nas znana za sprawą swoich książek wspomnieniowych, w których opowiadała dzieje swojej arystokratycznej rodziny z Prus Wschodnich, dramatyczne zdarzenia wojenne, zakończone pospiesznym opuszczeniem stron ojczystych tuż przed wejściem Armii Czerwonej i przeniesieniem się ostatecznie do Hamburga.

Polityka 26.2021 (3318) z dnia 22.06.2021; Kultura; s. 90
Oryginalny tytuł tekstu: "Drugie życie hrabiny"
Reklama

Czytaj także

Historia

Droga sztuka – w co się teraz inwestuje

Aukcyjny rynek sztuki w Polsce w swojej 30-letniej historii przeżywał hossy i bessy, mody i nagłe zwroty. Ale mniej więcej od roku po prostu staje na głowie.

Piotr Sarzyński
22.07.2021