Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Kultura

Wyrzeźbić dźwięk

Rozmowa z Piotrem Pielaszkiem o tym, jak wyrzeźbić dźwięk

„Są tacy, co myślą, że jeśli zrobią skrzypce ze starego drewna, to będą brzmiały jak stradivarius. Ale starzy mistrzowie nie czekali przecież tyle czasu”. „Są tacy, co myślą, że jeśli zrobią skrzypce ze starego drewna, to będą brzmiały jak stradivarius. Ale starzy mistrzowie nie czekali przecież tyle czasu”. Piotr Pielaszek
W brzmieniu stradivariusów nie kryje się żadna tajemnica, tylko fakt, że są świetnie zrobione – mówi Piotr Pielaszek, lutnik, podwójny zwycięzca 14. Międzynarodowego Konkursu Lutniczego im. H. Wieniawskiego.
Piotr Pielaszekmateriały prasowe Piotr Pielaszek

DOROTA SZWARCMAN: – Jest pan chyba szczęśliwym człowiekiem, bo od dzieciństwa wiedział pan, co chce robić, i robi pan to, co kocha?
PIOTR PIELASZEK: – To prawda. Niektórzy szukają swojej pasji nawet przez całe życie. Ja ją znalazłem bardzo wcześnie i w sposób naturalny.

Pracownie lutnicze prowadzone są często przez rodziny, począwszy od wielkich rodów włoskich: Stradivarich, Amatich, Guarnerich. W Polsce też mieliśmy rodziny lutników i wciąż mamy ich kilka: w Poznaniu, Warszawie, Zakopanem.

Polityka 28.2021 (3320) z dnia 06.07.2021; Kultura; s. 92
Oryginalny tytuł tekstu: "Wyrzeźbić dźwięk"
Reklama

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022