Rabaty na prenumeratę cyfrową Polityki

40% lub 50%

Subskrybuj
Kultura

Nie wyciera się butów w kurtynę

Ryszard Poznakowski, gwiazda Czerwono-Czarnych i Trubadurów, o muzyce, koncertach i specyfice polskiego bigbitu

Ryszard Poznakowski (ur. 1946 r.) – muzyk, kompozytor, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Gdańsku. W latach 1965–67 organista w zespole Czerwono-Czarni. Ryszard Poznakowski (ur. 1946 r.) – muzyk, kompozytor, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Gdańsku. W latach 1965–67 organista w zespole Czerwono-Czarni. Leszek Zych / Polityka
Technicznie sobie z tym anglosaskim rockiem radziliśmy, ale mentalnie nie – mówi Ryszard Poznakowski, muzyk, kompozytor, aranżer, jedna z najważniejszych postaci polskiego bigbitu.
Trubadurzy w dawnym składzie (od lewej): Ryszard Poznakowski, Krzysztof Krawczyk, Sławomir Kowalewski i Marian Lichtman, 1969 r.Andrzej Wiernicki/EAST NEWS Trubadurzy w dawnym składzie (od lewej): Ryszard Poznakowski, Krzysztof Krawczyk, Sławomir Kowalewski i Marian Lichtman, 1969 r.

MIROSŁAW PĘCZAK: – Dwa koncerty Rolling Stonesów w Warszawie w 1967 r. rozpoczynały się od suportu Czerwono-Czarnych, z którymi pan grał. Wszyscy wiedzą, że pożyczył pan organy Stonesom na prośbę Jaggera, i to przeszło do historii. Mnie interesuje najbardziej to, jak pan, wtedy 21-letni chłopak, odebrał całe to wydarzenie.
RYSZARD POZNAKOWSKI: – Mówiąc najkrócej, wrażenie miałem takie, jakbym obejrzał kosmitów, którzy wylądowali jak te zielone ludziki przed Pałacem Kultury i dostali się na scenę w Sali Kongresowej, żeby zagrać koncert.

Polityka 29.2021 (3321) z dnia 13.07.2021; Kultura; s. 83
Oryginalny tytuł tekstu: "Nie wyciera się butów w kurtynę"
Reklama

Czytaj także

Ludzie i style

Polityka przy stole. Symulator kampanii wyborczej i inne planszówki

Kogo znane na co dzień z ekranów i gazet polityczne spory nadal bardziej ekscytują, niż męczą, może sprawdzić swoich sił w ich wersji pudełkowej. Uwaga – wciągają jak prawdziwe.

Michał Klimko
25.11.2021