Kultura

Ruchome piaski

Nowa „Diuna”

Timothée Chalamet jako Paul Atryda i Rebecca Ferguson jako Lady Jessica w nowej ekranizacji „Diuny”. Timothée Chalamet jako Paul Atryda i Rebecca Ferguson jako Lady Jessica w nowej ekranizacji „Diuny”. BEW
„Diuna” Franka Herberta jest wielką pułapką, którą zastawia na nas autor. Czy wpadną w nią twórcy najnowszej ekranizacji tej klasyki science fiction, która wejdzie wkrótce do polskich kin?
Sting jako Feyd-Rautha Harkonnen i Kenneth McMillan jako baron Vladimir Harkonnen w „Diunie” z 1984 r. w reż. Davida Lyncha.BEW Sting jako Feyd-Rautha Harkonnen i Kenneth McMillan jako baron Vladimir Harkonnen w „Diunie” z 1984 r. w reż. Davida Lyncha.

Wielkie opowieści science fiction czy fantasy, choć ze swej natury są poza rzeczywistością, nie powstają w izolacji i coś mówią o naszym świecie. Z tej perspektywy „Władca Pierścieni” Tolkiena jest opowieścią o narodzinach faszyzmu i traumie drugiej wojny światowej. „Star Trek” wiąże się z fascynacją ludzkimi możliwościami i pierwszymi wyprawami w kosmos. Christopher Hitchens twierdził, że „Gra o tron”, ze swoją cyniczną Realpolitik i galerią przebiegłych bohaterów, to „metaforyczne opowiadanie o równolegle triumfującym w realu neoliberalizmie”.

Polityka 42.2021 (3334) z dnia 12.10.2021; Kultura; s. 86
Oryginalny tytuł tekstu: "Ruchome piaski"
Reklama

Czytaj także

Kraj

Tata Maty

W przewrotnym sensie jest beneficjentem rządów PiS, gdyż będąc ich konsekwentnym krytykiem, stał się znaczącą osobistością życia publicznego. Niektórzy określają go mianem „opozycyjnego celebryty”, na co Marcin Matczak nieco się zżyma. Ale w sumie nieźle oddaje ono jego status.

Rafał Kalukin
18.10.2021