Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty w okazyjnej cenie!

Subskrybuj
Kultura

Ruchome piaski

Nowa „Diuna”

Timothée Chalamet jako Paul Atryda i Rebecca Ferguson jako Lady Jessica w nowej ekranizacji „Diuny”. Timothée Chalamet jako Paul Atryda i Rebecca Ferguson jako Lady Jessica w nowej ekranizacji „Diuny”. BEW
„Diuna” Franka Herberta jest wielką pułapką, którą zastawia na nas autor. Czy wpadną w nią twórcy najnowszej ekranizacji tej klasyki science fiction, która wejdzie wkrótce do polskich kin?
Sting jako Feyd-Rautha Harkonnen i Kenneth McMillan jako baron Vladimir Harkonnen w „Diunie” z 1984 r. w reż. Davida Lyncha.BEW Sting jako Feyd-Rautha Harkonnen i Kenneth McMillan jako baron Vladimir Harkonnen w „Diunie” z 1984 r. w reż. Davida Lyncha.

Wielkie opowieści science fiction czy fantasy, choć ze swej natury są poza rzeczywistością, nie powstają w izolacji i coś mówią o naszym świecie. Z tej perspektywy „Władca Pierścieni” Tolkiena jest opowieścią o narodzinach faszyzmu i traumie drugiej wojny światowej. „Star Trek” wiąże się z fascynacją ludzkimi możliwościami i pierwszymi wyprawami w kosmos. Christopher Hitchens twierdził, że „Gra o tron”, ze swoją cyniczną Realpolitik i galerią przebiegłych bohaterów, to „metaforyczne opowiadanie o równolegle triumfującym w realu neoliberalizmie”.

Polityka 42.2021 (3334) z dnia 12.10.2021; Kultura; s. 86
Oryginalny tytuł tekstu: "Ruchome piaski"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >