„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Kultura

Chopin: fajny gość

Konkurs Chopinowski: inny niż poprzednie

Bruce Liu, zwycięzca XVIII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego. Bruce Liu, zwycięzca XVIII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego. Wojciech Grzędziński
XVIII Konkurs Chopinowski był inny niż poprzednie. I to nie tylko z powodu rocznego odsunięcia w czasie.
Finaliści XVIII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego.Mateusz Włodarczyk/Forum Finaliści XVIII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego.

Pandemiczne przesunięcie miało z pewnością swój wpływ na konkurs. Paradoksalnie dało młodym pianistom szansę na lepsze przygotowanie się: w czasie lockdownu, w oderwaniu od zwykłej gonitwy, mogli się odosobnić i doskonalić warsztat. W rezultacie mamy za sobą konkurs o zupełnie wyjątkowym poziomie.

Przez wiele lat było inaczej. W latach 90. na dwóch z rzędu edycjach nie przyznano I nagrody. W 2005 r. większość uczestników sprawiała wrażenie nieprzygotowanych, a jednym z nielicznych wyjątków był zwycięzca – Rafał Blechacz.

Polityka 44.2021 (3336) z dnia 26.10.2021; Kultura; s. 91
Oryginalny tytuł tekstu: "Chopin: fajny gość"
Reklama

Czytaj także

Nauka

Zaszczepieni też chorują. Dlaczego trzecia dawka jest niezbędna?

Coraz więcej osób wątpi w szczepionki przeciwko covid, skoro nawet po trzech dawkach przytrafia im się zakażenie. Czy zatem decyzję o szczepieniu przypominającym lepiej odłożyć do czasu, aż pojawią się skuteczniejsze preparaty?

Paweł Walewski
04.12.2021