Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Kultura

Rzeczywistość piszczy

Małgorzata Szejnert o tym, jaki powinien być dziś reportaż

Małgorzata Szejnert (ur. 1936) – dziennikarka i pisarka. Małgorzata Szejnert (ur. 1936) – dziennikarka i pisarka. Krzysztof Dubiel/Instytut Książki
Sytuacja wymaga dziś od dziennikarzy walki o utrzymanie się przy czwartej władzy. Więc reportaż powinien przyjąć formę bardziej energiczną i skuteczną, a mniej estetyczną – mówi Małgorzata Szejnert, legenda polskiego reportażu.
Małgorzata SzejnertKrystian Maj/Forum Małgorzata Szejnert

JUSTYNA SOBOLEWSKA: – Reporterzy piszą dziś częściej o dalekich krajach niż o Polsce. Nie ma pani wrażenia, że Polska staje się krajem reportersko nieopisanym?
MAŁGORZATA SZEJNERT: – Coraz więcej reporterów jest świetnie wyposażonych do pracy nad dużymi zagranicznymi tematami i wydaje o nich książki. Albo ucieka do polskich biografii, mniej lub bardziej historycznych. A tu niestety piszczy rzeczywistość przykra, brudna i paskudna. Byłam na cmentarzu w Podkowie Leśnej.

Polityka 46.2021 (3338) z dnia 08.11.2021; Kultura; s. 80
Oryginalny tytuł tekstu: "Rzeczywistość piszczy"
Reklama

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022