Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Kultura

Gdy film się urywa

Najgłośniejsze niedokończone filmy w historii

Stanley Kubrick Stanley Kubrick Weegee/International Center of Photography / Getty Images
Przy okazji premiery dokumentu o „Na srebrnym globie” przypominamy historie siedmiu spośród najgłośniejszych niedokończonych filmów w historii.
„Druga strona wiatru”, reż. Orson Welles.Netflix „Druga strona wiatru”, reż. Orson Welles.

Napoleon

reż. Stanley Kubrick, 1968

Do stworzenia filmowej biografii cesarza Francuzów obejmującej romans Napoleona z Józefiną, jego relacje z matką oraz krwawe podboje Włoch, Egiptu, Rosji, zakończone zesłaniem na wyspę Św. Heleny, Stanley Kubrick przymierzał się wielokrotnie. Scenariusz wysokobudżetowego fresku, będącego w zamierzeniach wojenną operą, został ukończony w listopadzie 1968 r. Dramaturgicznie rzecz nawiązywała do „Obywatela Kane’a”. Miała przedstawiać historię genialnego stratega ukrywającego pod maską waleczności swoje kompleksy, głód uczuć, nieporadność w zaspokajaniu intymnych potrzeb.

Polityka 46.2021 (3338) z dnia 08.11.2021; Kultura; s. 84
Oryginalny tytuł tekstu: "Gdy film się urywa"
Reklama

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022