Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Kultura

Mesjasz z maszyny

Komiksowi mesjasze i inni zbawcy

Neo (Keanu Reeves) i Trinity (Carrie-Anne Moss) w „Matrixie Zmartwychwstanie”. Neo (Keanu Reeves) i Trinity (Carrie-Anne Moss) w „Matrixie Zmartwychwstanie”. BEW
W czasach kryzysu ludzie szukają ratunku w figurach zbawców. Kiedyś dostarczały ich religie, dziś – popkultura. A ta w tym roku wskrzesza bohaterów „Matrixa” Neo i Trinity.
John David Washington jako były agent CIA w filmie „Tenet” Christophera Nolana.materiały prasowe John David Washington jako były agent CIA w filmie „Tenet” Christophera Nolana.

Czym zajmuje się szeroko pojęta fantastyka? Z całą pewnością nie przewidywaniem przyszłości. To raczej laboratorium idei, którego głównym zadaniem jest obserwacja rzeczywistości oraz ekstrapolacja lęków i nadziei. Zajmuje się więc straszeniem zagrożeniami, czasem prawdziwymi (wojna atomowa), czasem wyimaginowanymi (dyktatura feministyczna) i opisywaniem świata w kryzysie. Katastrof, z których może uratować jakiś bohater, superheros lub mesjasz. Figura zbawcy pojawia się więc często – i równie często jest to postać niedoskonała i ponosząca porażkę.

Polityka 52.2021 (3344) z dnia 20.12.2021; Kultura; s. 120
Oryginalny tytuł tekstu: "Mesjasz z maszyny"
Reklama

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022