Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Kultura

Klątwa i nawiedzenie

Klątwa i nawiedzenie, czyli Polska z przeszłości według Masłowskiej

Scena ze spektaklu w Teatrze Studio. Scena ze spektaklu w Teatrze Studio. Natalia Kabanow
Najpierw w sztuce, teraz w książce „Bowie w Warszawie” Dorota Masłowska przygląda się Polsce z przeszłości, w komediowej formie opowiada o polskich frustracjach i dziedzictwie przemocy, które trwa do dzisiaj. Jest śmiesznie i strasznie.
materiały prasowe

Dorota Masłowska przez kilka lat mieszkała naprzeciwko księgarni, do której w 1976 r. wszedł David Bowie. W Polsce legenda tego wydarzenia rośnie wraz z upływem czasu, a Bowie po prostu w drodze z Moskwy do Berlina z nudów wysiadł na Dworcu Gdańskim, bo postój zapowiadał się dłuższy, więc lepiej rozprostować nogi. „Głucha ciemność peronu pachniała żelastwem, sikami i bzem. Sekundował mu odległy swąd gotowanej kapusty dochodzącej z jakiejś garkuchni”. Bowie wszedł w ciemność i wyłonił się w nowym dramacie Doroty Masłowskiej „Bowie w Warszawie”, który najpierw miał premierę w warszawskim Teatrze Studio w reżyserii Marcina Libera, a teraz wychodzi w książce z ilustracjami Mariusza Wilczyńskiego.

Polityka 3.2022 (3346) z dnia 11.01.2022; Kultura; s. 76
Oryginalny tytuł tekstu: "Klątwa i nawiedzenie"
Reklama

Czytaj także

Kraj

Guru strategii i willa na Żoliborzu

Jacek Bartosiak to prawnik i popularny w PiS geopolityk amator. Głosi nieufność wobec Zachodu, twierdzi, że Polska bez pomocy NATO może wygrać z Rosją. Jego kancelaria adwokacka przez siedem lat działała w domu żony Rogera de Bazelaire. To były dyrektor finansowy kremlowskiego oligarchy Michaiła Fridmana.

Tomasz Piątek
17.01.2022