Kultura

Autorka non grata

Rowling? Jaka Rowling? Harry Potter i autorka non grata

J.K. Rowling J.K. Rowling Samir Hussein/Wireimage / Getty Images
Huczne obchody 20. rocznicy premiery filmu „Harry Potter i Kamień Filozoficzny” były okazją do wspomnień i wzruszeń. Zabrakło tej, od której wszystko się zaczęło – J.K. Rowling. Zapomnieli o autorce?
Chris Columbus, reżyser pierwszych filmów o Harrym Potterze, z Danielem Radcliffe’em, odtwórcą tytułowej roli, w rocznicowej produkcji HBO Max.HBO Chris Columbus, reżyser pierwszych filmów o Harrym Potterze, z Danielem Radcliffe’em, odtwórcą tytułowej roli, w rocznicowej produkcji HBO Max.

Dwie dekady po tym, jak otwarto je po raz pierwszy, drzwi do filmowej Szkoły Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie znowu stanęły otworem, by przyjąć swoich najznamienitszych uczniów, szacownych nauczycieli, a nawet kilkoro czarnych charakterów. „Harry Potter i Kamień Filozoficzny” do kin trafił w listopadzie 2001 r. Dwie dekady później jego gwiazdy: Daniel Radcliffe, Emma Watson i Rupert Grint, czyli odpowiednio Harry, Hermiona i Ron, ponownie otrzymali zaproszenia do Hogwartu – tym razem nie po to, by kręcić kolejny film fabularny, ale by powspominać, a przede wszystkim spotkać dawno niewidzianych przyjaciół. Ci zaś stawili się tłumnie, na czele z Chrisem Columbusem, czyli reżyserem dwóch pierwszych filmów, Tomem Feltonem, który na ekranie wcielał się w oprycha Draco Malfoya, ale poza nim był dla małej Watson niczym starszy brat, a także śmietanką brytyjskiego aktorstwa: Garym Oldmanem, Heleną Bonham Carter czy Jasonem Isaacsem.

Produkcja HBO Max „Harry Potter – 20. rocznica: Powrót do Hogwartu” zebrała na festiwal wspominek pokaźną grupę tych, dzięki którym w latach 2001–11 kolejne filmy z serii o młodym czarodzieju (było ich w sumie osiem) przyciągały do kin tłumy widzów w każdym wieku (i zarobiły 7,7 mld dol.). Był nawet Ralph Fiennes, filmowy Lord Voldemort, czyli Ten, Którego Imienia Nie Wolno Wymawiać. Ale Tą, Której Się Nie Zaprasza, została twórczyni postaci Harry’ego Pottera i autorka książek, na których bazowały celebrowane filmy, czyli J.K. Rowling.

Rowling? Jaka Rowling?

Sprawa jest dziwna. Na oficjalnych grafikach promujących „Powrót do Hogwartu” pisarki nie było wśród dziesiątki uśmiechających się z nich do nas osób, nigdzie też nie pojawiło się jej nazwisko. Tymczasem hasło promujące produkcję brzmiało „Welcome back to where the magic began” (z ang.

Polityka 3.2022 (3346) z dnia 11.01.2022; Kultura; s. 72
Oryginalny tytuł tekstu: "Autorka non grata"
Reklama