Rabat na prenumeratę cyfrową Polityki

kup taniej do 50%

Subskrybuj
Kultura

Autorka non grata

Rowling? Jaka Rowling? Harry Potter i autorka non grata

J.K. Rowling J.K. Rowling Samir Hussein/Wireimage / Getty Images
Huczne obchody 20. rocznicy premiery filmu „Harry Potter i Kamień Filozoficzny” były okazją do wspomnień i wzruszeń. Zabrakło tej, od której wszystko się zaczęło – J.K. Rowling. Zapomnieli o autorce?
Chris Columbus, reżyser pierwszych filmów o Harrym Potterze, z Danielem Radcliffe’em, odtwórcą tytułowej roli, w rocznicowej produkcji HBO Max.HBO Chris Columbus, reżyser pierwszych filmów o Harrym Potterze, z Danielem Radcliffe’em, odtwórcą tytułowej roli, w rocznicowej produkcji HBO Max.

Dwie dekady po tym, jak otwarto je po raz pierwszy, drzwi do filmowej Szkoły Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie znowu stanęły otworem, by przyjąć swoich najznamienitszych uczniów, szacownych nauczycieli, a nawet kilkoro czarnych charakterów. „Harry Potter i Kamień Filozoficzny” do kin trafił w listopadzie 2001 r. Dwie dekady później jego gwiazdy: Daniel Radcliffe, Emma Watson i Rupert Grint, czyli odpowiednio Harry, Hermiona i Ron, ponownie otrzymali zaproszenia do Hogwartu – tym razem nie po to, by kręcić kolejny film fabularny, ale by powspominać, a przede wszystkim spotkać dawno niewidzianych przyjaciół.

Polityka 3.2022 (3346) z dnia 11.01.2022; Kultura; s. 72
Oryginalny tytuł tekstu: "Autorka non grata"
Reklama