Od jej wypowiedzi na temat osób trans dystansują się gwiazdy „Harry’ego Pottera” i koncern Warner. Bros. Czy powinniśmy odmawiać J.K. Rowling prawa do bycia osobą publiczną?
Reakcje na transfobiczny wpis autorki cyklu o nastoletnim czarodzieju wywołują wrażenie, że to pierwsza z mniejszości bez swojej reprezentacji w świecie J.K. Rowling. Nic bardziej mylnego. Lista jest długa.
W jego przekładach czuje się, że rozumiał dobrze swoich czytelników – dzieci. Sławę przyniósł mu cykl o Potterze, w którym wprowadził do polszczyzny nowe słowa. Choćby „mugoli”. Andrzej Polkowski zmarł w swoje 80. urodziny.
Aplikacje rzeczywistości rozszerzonej pozwalają na przeżycie magicznej przygody w prawdziwym świecie. Po trzech latach od premiery gry Pokemon Go można walczyć ze złem razem z Harrym Potterem.
J.K. Rowling przygotuje cztery nowe książki o świecie Harry’ego Pottera. Nie będą to powieści ani nawet książki papierowe, ale e-booki. W sumie – żadne nowości.
Bracia Warner, twórcy tych słynnych postaci, urodzili się w niewielkiej miejscowości Krasnosielec pod Ostrołęką.
20 lat po premierze „Harry’ego Pottera i Kamienia filozoficznego” doskonale widać, jak wielki wpływ saga J.K. Rowling miała na literaturę młodzieżową.
Dokładnie 20 lat temu wydano pierwszą część przygód o Harrym Potterze. Młody magik od razu zaczarował dzieci i dorosłych. Dziś, dwie dekady po jego pierwszych przygodach, wciąż marzymy o magicznym świecie, który z pomocą mugoli naprawdę wkrada się do naszej rzeczywistości.
Nowej powieści o Harrym Potterze, zgodnie z zapowiedzią autorki, nie ma. Będzie za to film, a już jest… sztuka teatralna, „Harry Potter i Przeklęte Dziecko”. Właśnie miała premierę na West Endzie i w księgarniach.
Posłowie mogą majstrować przy kanonie szkolnych lektur, ale – na szczęście – do spisu lektur ograniczać się nie trzeba. Są książki, które po prostu wypada znać. A przynajmniej warto. O wybór tych pozycji, które należy przeczytać, zanim opuści się szkolne mury (czyli na końcowym etapie obowiązkowego nauczania), poświęcony edukacji magazyn „TES” poprosił 500 polonistów.
Ponieważ jest to periodyk brytyjski, spis obejmuje książki zagraniczne. Przyjmijmy więc, że to kanon literatury powszechnej. Uczniom polecamy z tym spisem się zapoznać, nieco starszym – nadrobić zaległości.
(Książki uszeregowano w kolejności od rzadziej do najczęściej wymienianych)