Batman, Harry Potter i Godzilla mają polskie korzenie? Ambasady się mylą
Bracia Warner, twórcy tych słynnych postaci, urodzili się w niewielkiej miejscowości Krasnosielec pod Ostrołęką.
Harry Potter
Warner Bros/Courtesy Everett Collection/EAST NEWS

Harry Potter

Na Twitterze polskich ambasad pojawiła się zaskakująca dla wielu informacja – oto Batmana, Godzillę i Harrego Pottera miałyby łączyć polskie korzenie. Amerykański superbohater, japoński potwór czy angielski czarodziej pochodzą – rzekomo – z Polski, bo bracia Warner, założyciele wytwórni Warner Bros., urodzili się w niewielkiej miejscowości Krasnosielec pod Ostrołęką.

Bracia Warner uciekli z Polski przez antysemityzm

Pomińmy na chwilę, że wymienione filmy powstały już po tym, jak bracia Warner stracili kontrolę nad wytwórnią. Skoro uznaje się, że postacie mają polskie korzenie, bo wytwórnia zrobiła o nich film, to takie szczegóły są już mało interesujące. Idąc tym tropem, trzeba by stwierdzić, że każdy aktor, który kiedykolwiek związał się kontraktem z tą wytwórnią, to właściwie Polak, a największe osiągnięcia studia filmowego należałoby zapisać na poczet osiągnięć polskiej kinematografii.

Nieco bardziej wypadałoby się skupić na innej skomplikowanej kwestii: kto jest Polakiem, a kto nie? Bracia Warner należeli do dużej grupy Żydów zamieszkujących polskie tereny, znajdujące się pod rosyjskim zaborem. Wiemy, że pochodzili z wierzącej rodziny i nosili tradycyjne imiona. Nie wiemy, czy kiedykolwiek posługiwali się językiem polskim. Natomiast faktem jest, że do emigracji zmusiła ich trudna sytuacja ludności żydowskiej w tym rejonie – bieda, tumulty, antysemityzm, brak szans na edukację. Rodzice zabrali swoje kilkuletnie dzieci z kraju, w którym nie widzieli dla siebie szans, i wyemigrowali do Stanów, gdzie rysowała się lepsza przyszłość. A właściwie – jakakolwiek przyszłość.

Bracia Warner nie umieli wskazać Polski na mapie?

I tak się stało. Harry (Hirsz), Albert (Aaron), Sam (Szmul) i Jack (urodzony już w Kanadzie jako Itzhak) odnieśli suckes. Ich wytwórnia filmowa Warner Bros. (już po zanglicyzowaniu nazwiska Wonsal) wzmocniła legendę Hollywood. Produkowane przez Warner Bros. filmy cieszyły się popularnością i zdobywały nagrody. Choć we wspomnieniach pojawia się wątek, że najstarszy z braci, mający w pamięci przykre doświadczenia z dzieciństwa, zawsze dbał o to, by prócz wartości rozrywkowej filmy miały mocne przesłanie. Jak głosi miejska legenda, nie każdy z braci potrafił wskazać Polskę na mapie. Być może dlatego, że kiedy się rodzili, nie było jej jeszcze na mapach.

Podsumujmy. Mamy braci pochodzących z żydowskiej rodziny, zamieszkującej polskie, okupowane tereny. Ich rodzice opuścili kraj m.in. ze względu na uprzedzenia i ograniczone perspektywy dla ludności żydowskiej. Bracia Warner nigdy nie wypierali się żydowskiego pochodzenia, ale nie podkreślali związków z Polską. Ich wspomnienia z dzieciństwa (najstarszy z braci miał w chwili emigracji sześć lat) nie były zbyt pozytywne.

Aktualności, komentarze

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj