Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

Harry Potter i historia magii (w czterech książkach)

„A History of Magic”, J.K. Rowling „A History of Magic”, J.K. Rowling mat. pr.
J.K. Rowling przygotuje cztery nowe książki o świecie Harry’ego Pottera. Nie będą to powieści ani nawet książki papierowe, ale e-booki. W sumie – żadne nowości.

Choć nawet CNN ekscytuje się, że Pottermore Publishing wyda wkrótce cztery nowe publikacje dotyczące wykreowanego przez Rowling magicznego świata, fani Pottera i spółki nie powinni otwierać szampana. Nie chodzi nawet o to, że będą to publikacje non-fiction, a nie nowe powieści. Przede wszystkim ci lepiej zorientowani zapewne wiedzą, że mają te książki już na półkach, tylko w nieco innej formie.

Czytaj także: J.K. Rowling. Od pisarki do mentorki

Nowe-stare publikacje J.K. Rowling

Zapowiedź to cztery e-booki z serii „A History of Magic”. „Harry Potter: A Journey Through Charms and Defence Against the Dark Arts” oraz „Harry Potter: A Journey Through Potions and Herbology” ukażą się 27 czerwca, a „Harry Potter: A Journey Through Divination and Astronomy” i „Harry Potter: A Journey Through Care of Magical Creatures” w kolejnych miesiącach. Będą to publikacje z jednej strony opisujące inspiracje Rowling przy kreowaniu własnego magicznego świata, z drugiej – opracowania dotyczące faktycznych zwyczajów czy rytuałów: od astrologii, przez zielarstwo, po odpędzanie złych uroków.

Jak tytuł serii sugeruje, publikacje wywodzą się z wystawy „A History of Magic”, która w ostatnich latach gościła w Londynie i Nowym Jorku, a która opierała się właśnie na podobnym założeniu: z jednej strony prezentacja procesu twórczego J.K. Rowling (skany notatek, szkice postaci itp.), z drugiej zaś wystawa eksponatów ze zbiorów samych muzeów (The British Library oraz New-York Historical Society), odnoszących się do tego, co można znaleźć w Hogwarcie. Tak więc np. pierwsza książka z serii będzie traktować nie tylko o lekcjach obrony przed czarną magią, jakie pobierali Harry i jego przyjaciele, ale przede wszystkim będzie lekcją historii z analizą lokalnego folkloru. Efekt to mieszanka opracowania naukowego z zakulisowym spojrzeniem na proces powstawania serii „Harry Potter”.

Czytaj także: Bohater J.K. Rowling tym razem w teatrze

Zajrzeć J.K. Rowling przez ramię

Ponieważ zaś obie wystawy były inspiracjami dla książek „A History of Magic”, to, co w e-bookach dopiero się ukaże, w formie papierowej jest dostępne już od dłuższego czasu. Oczywiście pojawią się pewne rozbieżności (e-booki będą ilustrowane przez Rohana Daniela Easona), trudno jednak spodziewać się znaczących różnic.

Odsuwając zaś na bok samą genezę zapowiadanych publikacji, należy podkreślić, ze zarówno wystawa, jak i książka „A History of Magic” są zdecydowanie warte uwagi. Jeżeli ktoś ceni J.K. Rowling jako pisarkę, otrzyma możliwość „spojrzenia jej przez ramię”. Ponieważ ostatecznie dominują treści od specjalistów z muzeów, lektura powinna być interesująca także (a może nawet – przede wszystkim) dla tych, którzy pasjonują się historią, a szczególnie dawnymi wierzeniami. Niektórych może wręcz zaskoczyć, że w tych publikacjach więcej znajdzie treści non-fiction niż samego Pottera – Hogwart stanowi tu bowiem nie centrum uwagi, ale raczej punkt wyjściowy dla rozważań na temat autentycznej historii.

Czytaj także: J.K. Rowling tylko dla dorosłych

Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Psychologowie są dziś wszędzie i zajmują się wszystkim. Czy słusznie? I kto się zajmie nimi?

Transport, policja, szpitale, marketing, reklama, sądownictwo, media, polityka, a wkrótce każda polska szkoła – gdzie się obejrzeć, tam psycholog. Czy współczesna wiedza psychologiczna pozwala im brać na swoje barki aż takie obciążenia?

Ewa Wilk
25.02.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną