Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Kultura

Kariera Moliera

Rok Moliera

Molier Molier Alamy Stock Photo / BEW
To będzie we Francji rok Moliera. 15 stycznia mija 400 lat od jego urodzin, a twórca „Chorego z urojenia”, „Szkoły żon” czy „Mizantropa” nadal jest najpopularniejszym i najczęściej wystawianym francuskim autorem.
Karta tytułowa sztuki Moliera „Wartogłów, czyli zawsze nie w porę”.Wikipedia Karta tytułowa sztuki Moliera „Wartogłów, czyli zawsze nie w porę”.

Emmanuel Macron 30 listopada prowadził uroczystość przeniesienia trumny Josephine Baker do Panteonu. Tancerka, piosenkarka i ikona Les Années folles stała się tym samym pierwszą czarnoskórą kobietą uhonorowaną w ten sposób. Był to wyraźny sygnał obecnego prezydenta skierowany do Érica Zemmoura, kontrkandydata w wyborach prezydenckich, których pierwsza tura odbędzie się 10 kwietnia, ponieważ Baker reprezentuje to, co Zemmour odrzuca – feminizm, otwartość, wielokulturowość, biseksualizm.

Polityka 3.2022 (3346) z dnia 11.01.2022; Kultura; s. 78
Oryginalny tytuł tekstu: "Kariera Moliera"
Reklama

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022