Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Kultura

Zniechęta?

Zniechęta do Zachęty

Protest środowisk artystycznych w obronie Zachęty przed Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Grafika na transparencie autorstwa współpracującego z POLITYKĄ rysownika Bartka Kiełbowicza. Protest środowisk artystycznych w obronie Zachęty przed Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Grafika na transparencie autorstwa współpracującego z POLITYKĄ rysownika Bartka Kiełbowicza. Maciej Jaźwiecki / Agencja Wyborcza.pl
W najważniejszej galerii sztuki współczesnej w Polsce zmiana. Szefować Zachęcie przestała Hanna Wróblewska, a zaczął Janusz Janowski. Wkracza prawica? Raczej PRL-bis.
Janusz Janowski, nowy dyrektor Zachęty.Forum Janusz Janowski, nowy dyrektor Zachęty.

Hanna Wróblewska kierowała Zachętą – Narodową Galerią Sztuki przez 11 lat. Ale związana z nią była praktycznie od czasów studiów. Zaczynała jako przewodniczka grup po wystawach, a pierwszą wystawą, po której oprowadzała zwiedzających, była ekspozycja „Żydzi polscy”, przygotowana przez Marka Rostworowskiego ponad 30 lat temu. Później stopniowo awansowała, by ostatecznie w 2010 r. przejąć od Agnieszki Morawińskiej kierowanie placówką. Wydawało się, że mądre prowadzenie galerii zapewni jej przedłużenie kontraktu na kolejną kadencję.

Polityka 4.2022 (3347) z dnia 18.01.2022; Kultura; s. 84
Oryginalny tytuł tekstu: "Zniechęta?"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >