„Polityka”. Pilnujemy władzy, służymy czytelnikom.

Prenumerata roczna taniej o 20%

OK, pokaż ofertę
Kultura

Batutą w szklany sufit

Batutą w szklany sufit. Polskie dyrygentki odnoszą sukcesy

Anna Duczmal-Mróz Anna Duczmal-Mróz Jacek Mójta
Polskie dyrygentki górą! Anna Duczmal-Mróz jako pierwsza Polka wygrała międzynarodowy konkurs na dyrygenckie stypendium, a Anna Sułkowska-Migoń wygrała konkurs La Maestra w Paryżu. W tym zawodzie, wcześniej zdominowanym przez mężczyzn, kobiety coraz częściej sięgają po prestiżowe stanowiska.
Dyrygentki coraz śmielej biorą udział w konkursach i ubiegają się o stanowiska.PantherMedia Dyrygentki coraz śmielej biorą udział w konkursach i ubiegają się o stanowiska.

Kapelmistrzyni z Poznania, córka Agnieszki Duczmal, najpierw była skrzypaczką. Kiedy studiowała w Hanowerze, zwrócił na nią uwagę japoński dyrygent i profesor tej uczelni Eiji Oue i namówił na studia dyrygenckie. Ukończyła je z wyróżnieniem i została jego asystentką w filharmonii w tym mieście. Podobnie jak jej matka, która będąc jeszcze na studiach, założyła zespół smyczkowy (dziś Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus), stanęła na czele własnej Benjamin Britten Kammerorchester i koncertowała z nią w Niemczech. Po kilku latach wróciła do Polski, najpierw na stanowisko asystentki w Filharmonii Narodowej, a od 2009 r. – drugiej dyrygentki orkiestry Amadeus, z którą nagrała cykl utworów na orkiestrę symfoniczną Mieczysława Wajnberga. Jedna z tych płyt otrzymała tytuł Exceptional od hiszpańskiego magazynu muzycznego „Scherzo”, a dyrygentka została poproszona o napisanie dla tego pisma eseju o kompozytorze.

Z czym, poza wymiarem finansowym, wiąże się uzyskany przez Annę Duczmal-Mróz tytuł Fellow w programie Taki Alsop Conducting Fellowship? Artystka będzie asystować przy pracy inicjatorki programu, cenionej dyrygentki amerykańskiej Marin Alsop, w Wiedniu i w innych miastach Europy oraz Stanów Zjednoczonych. W lipcu wystąpi na Aspen Festival, a na Ravinia Festival poprowadzi jeden z najsłynniejszych zespołów amerykańskich Chicago Symphony. Wśród tegorocznych laureatek programu jest jeszcze jedna Polka z tytułem Award Recipient: Anna Sułkowska-Migoń, studentka krakowskiej Akademii Muzycznej. A w minionych latach tytuł Associate Fellow zdobyły Marzena Diakun i Marta Gardolińska. Anna Duczmal-Mróz jako pierwsza Polka sięgnęła najwyżej.

Kobiety kobietom

Wcześniejsze laureatki już konsumują ten sukces większym zaangażowaniem na światowych scenach, a ostatnio także ważnymi stanowiskami.

Polityka 11.2022 (3354) z dnia 08.03.2022; Kultura; s. 80
Oryginalny tytuł tekstu: "Batutą w szklany sufit"
Reklama