Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

List do przyszłości

Norweska Biblioteka Przyszłości. Z tysiąca drzew za sto lat powstaną książki

Rękopisy będą przechowywane w Silent Room w imponującej bibliotece Deichman Bjørvika w Oslo. Rękopisy będą przechowywane w Silent Room w imponującej bibliotece Deichman Bjørvika w Oslo. Vegard Kleven/Future Library
Nowe książki Knausgårda czy Atwood, choć już napisane, będą miały premierę dopiero za 100 lat. W czasach, gdy trudno myśleć o przyszłości bez lęku, pomysł Future Library jest gestem nadziei.
Twórczyni projektu Future Library Katie Paterson (z prawej) z pisarką Margaret Atwood, która jako pierwsza napisała książkę „Scribbler Moon” i zamknęła ją w pudełku na 100 lat.Giorgia Polizzi/Future Library Twórczyni projektu Future Library Katie Paterson (z prawej) z pisarką Margaret Atwood, która jako pierwsza napisała książkę „Scribbler Moon” i zamknęła ją w pudełku na 100 lat.

Kilkaset osób z całego świata w czerwcową niedzielę wsiadło do metra w centrum Oslo i wysiadło na ostatniej stacji, a potem szło przez las Nordmarka (z przystankami na kawę nalewaną z metalowego starego czajnika i na czekoladę), żeby wziąć udział w ceremonii przekazania kolejnych rękopisów w ramach projektu Future Library. Gości było tylu, że leśna polana, do której doszliśmy, pękała w szwach. Usiadłam na mokrym po deszczu krzaczku jagód, za to z dobrym widokiem na pisarzy. Na drewnianej desce przede mną zajął miejsce Karl Ove Knausgård, autorka projektu Future Library, szkocka artystka Katie Paterson, i pisarka z Zimbabwe Tsitsi Dangaremba, a także David Mitchell i islandzki pisarz Sjón.

Polityka 26.2022 (3369) z dnia 21.06.2022; Kultura; s. 74
Oryginalny tytuł tekstu: "List do przyszłości"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >