Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

W hamaku i na leżaku

W hamaku i na leżaku. Wybraliśmy 12 książek na lato

Jakie książki warto zabrać na wakacje? Jakie książki warto zabrać na wakacje? Patryk Sroczyński
Latem można nadrobić zaległości z całego roku, dlatego proponujemy starannie wybrany zestaw 12 gorących powieści, kryminałów i książek non-fiction z ostatnich miesięcy. Wciągających, poruszających, odkrywczych.

Wciągające kryminał, thriller, horror

Wciągające kryminał, thriller, horror.materiały prasoweWciągające kryminał, thriller, horror.

1. Colson Whitehead, Rytm Harlemu, przeł. Rafał Lisowski, Albatros, Warszawa 2022, s. 480

Po dwóch znakomitych powieściach mierzących się z rasistowską przeszłością Stanów Zjednoczonych – „Kolei podziemnej” i „Miedziakach” – Colson Whitehead sięgnął po literaturę gatunkową: podszyty ironią kryminał, którego akcja toczy się na przełomie lat 50. i 60. w Nowym Jorku. Barwny, kipiący życiem portret czarnego Harlemu – z Rayem Carneyem, właścicielem salonu meblowego i człowiekiem o wielkich aspiracjach, lecz niedorównujących im możliwościach awansu społecznego na pierwszym planie – to pierwszorzędna rozrywka, w której nie brakuje ulicznych strzelanin, mafijnych porachunków i okradanych sejfów. Lżejszy kaliber powieści nie oznacza jednak, że dwukrotnie nagrodzony Pulitzerem autor porzucił poważne tematy. Lecz znacznie ważniejsza jest tu refleksja na temat Ameryki pełnej podziałów klasowych i rasowych. A wiele elementów fabuły – polityczna korupcja, brutalność policji, uprzedzenia wobec mniejszości czy miejska gentryfikacja – jest równie aktualnych co pół wieku temu. JD

2. Stephen King, Richard Chizmar, Ostatnia misja Gwendy, przeł. Danuta Górska, Albatros, Warszawa 2022, s. 288

Trylogia o Gwendy Peterson, kobiecie, która wchodzi w posiadanie tajemniczego pudełka spełniającego życzenia (za co, rzecz jasna, prędzej czy później trzeba będzie słono zapłacić), to w dorobku Stephena Kinga zaledwie błahostka. Niewiele więcej niż powtórka wcześniej przetestowanych tematów plus parę elementów dorzuconych do budowanej od lat mitologii, której centrum jest miasteczko Castle Rock.

Polityka 27.2022 (3370) z dnia 28.06.2022; Kultura; s. 74
Oryginalny tytuł tekstu: "W hamaku i na leżaku"
Reklama