Prenumerata na trudne czasy.

6 miesięcy za 99 zł.

Subskrybuj
Kultura

Sztuka przejęta

Minister Gliński wygrał na większości frontów. Straty są potężne

Piotr Bernatowicz (powołany później na szefa CSW), Jerzy Kalina, minister Piotr Gliński oraz dyrektor departamentu narodowych instytucji kultury Agnieszka Komar-Morawska podczas odsłonięcia pracy Jerzego Kaliny „Szlaban. Przejścia graniczne” na Zamku Królewskim w Warszawie. Piotr Bernatowicz (powołany później na szefa CSW), Jerzy Kalina, minister Piotr Gliński oraz dyrektor departamentu narodowych instytucji kultury Agnieszka Komar-Morawska podczas odsłonięcia pracy Jerzego Kaliny „Szlaban. Przejścia graniczne” na Zamku Królewskim w Warszawie. Dawid Zuchowicz / Agencja Wyborcza.pl
Dobiega końca wojna o polską sztukę i muzealnictwo, którą wypowiedział środowisku Piotr Gliński. Na większości frontów minister ją wygrał, placówki zaanektował, straty są potężne i częściowo nieodwracalne.
Odsunięta przez Glińskiego Hanna Wróblewska, ceniona szefowa Zachęty.Mariusz Szachowski/Forum Odsunięta przez Glińskiego Hanna Wróblewska, ceniona szefowa Zachęty.

Po przejęciu w kraju władzy PiS ruszył na podbój wszystkiego. A szef resortu kultury Piotr Gliński okazał się wojownikiem zdeterminowanym, przekonanym zarówno o tym, że cel uświęca środki, jak i o tym, że liczy się zwycięstwo, a nie koszty. W wielu dziedzinach kultury aneksja przebiegła stosunkowo łatwo, bo ograniczała się do przejęcia jednej, strategicznej placówki. O ile jednak zmianę podejścia do promocji kultury w świecie załatwiło szybkie opanowanie Instytutu Adama Mickiewicza, a kontrolę nad filmem ułatwiły zmiany w Polskim Instytucie Sztuki Filmowej, o tyle w muzealnictwie i sztuce współczesnej sprawa okazała się bardziej skomplikowana.

Polityka 28.2022 (3371) z dnia 05.07.2022; Kultura; s. 82
Oryginalny tytuł tekstu: "Sztuka przejęta"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >