Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

Lipiec 2022: najciekawsze książki dla młodszych czytelników

Okładka książki „Ostatnie drzewo” Okładka książki „Ostatnie drzewo” mat. pr.
Jak co miesiąc wybieramy książki mądre, ciekawe i estetycznie wydane. Dla najmłodszych czytelników.

Zofia Stanecka (tekst), Marianna Sztyma (ilustracje), Świat według dziadka, Wydawnictwo Słowne

Muszę przyznać, że „Świat według dziadka” to jedna z najlepszych książek dla najmłodszych, które przeczytałem w tym roku. Pełna empatii, łagodności i bardzo wnikliwego spojrzenia na to, jak wygląda starość oczami dziecka. To także bardzo ciekawe ujęcie ludzkiego dojrzewania i pewnego rodzaju sztafety pokoleń. Zofii Staneckiej udaje się to dzięki zastosowaniu konwencji realizmu magicznego (wspartego wspaniałymi ilustracjami Sztymy), w którym jednak nie ma ani naiwności, ani patosu.

Okładka książki „Świat według dziadka”mat. pr.Okładka książki „Świat według dziadka”

Romana Romanyszyn, Andrij Łesiw, Skąd i dokąd, przeł. Michał Pertryk, Wydawnictwo Wytwórnia

Człowiek jest wędrowcem i dzięki instynktowi wędrówki oraz nieposkromionej ciekawości przez wieki rozwijał swoją cywilizację – z taką tezą przychodzą do nas Romana i Andrij, czyli jedni z najczęściej nagradzanych twórców picturebooków z Ukrainy. W wypadku „Skąd i dokąd” kluczowa jest konwencja wizualna, jaką artyści przyjęli do zrealizowania tematu. W ich niezwykle dynamicznych pracach ruch zostaje niejako „zamrożony”, jak w procesie fazowania animacji. Robi to niezwykłe wrażenie, szczególnie w połączeniu z mocnymi barwami.

Okładka książki „Skąd i dokąd”mat. pr.Okładka książki „Skąd i dokąd”

Sophie Guerrive, Drużyna przyjaciół, przeł. Julia Szustak, Kultura Gniewu

Subtelny, bardzo spokojny i pełen abstrakcyjnego poczucia humoru komiks dla czytelników 4+. Mamy tu bardzo prostą, czytelną kreskę, duże kadry i spokojny rytm narracji. Bohaterowie mieszkają w magicznym lesie i są dość niesfornymi urwisami, którzy w krytycznych momentach – zgodnie z tytułem – wspierają się, jak na przyjaciół przystało.

Okładka książki „Drużyna przyjaciół”mat. pr.Okładka książki „Drużyna przyjaciół”

Štěpán Zavřel, Ostatnie drzewo, przeł. Monika Motkowicz, Tatarak

Malarskie, oparte na niezwykle wysmakowanych plamach ilustracje to znak rozpoznawczy czeskiego artysty. Tym razem opowiada nam bliskowschodnią baśń, w której chciwość spotyka się z łagodnością i bezbronnością natury, a w efekcie – ekologiczną klęską. Brzmi jak rzeczywistość z Polski 2022 i kolejnego zabetonowanego miasta? Owszem, przy czym „Ostatnie drzewo” powstało w 1978 r. I wciąż jest, a zapewne też będzie przez lata aktualne.

Okładka książki „Ostatnie drzewo”mat. pr.Okładka książki „Ostatnie drzewo”

Joris Chamblain (scenariusz), Lucile Thibaudier, Enola i niezwykłe zwierzęta, przeł. Maria Mosiewicz, Egmont

Bardzo ciekawa, nowa seria komiksowa dla czytelników i czytelniczek 5+. Tytułowa Enola to weterynarka, ale nie zajmuje się zwykłymi zwierzętami, lecz istotami magicznymi. Raz jest to gargulec, innym razem kraken. W każdym przypadku jednak przygodom Enoli towarzyszy zagadka do rozwiązania, która bywa nieoczywista. Warto dodać, że Enola radzi sobie nie za pomocą walki, ale sprytu, współczucia i przenikliwości.

Okładka książki „Enola i niezwykłe zwierzęta”mat. pr.Okładka książki „Enola i niezwykłe zwierzęta”

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Fotoreportaże

Richard Serra: mistrz wielkiego formatu. Przegląd kultowych rzeźb

Richard Serra zmarł 26 marca. Świat stracił jednego z najważniejszych twórców rzeźby. Imponujące realizacje w przestrzeni publicznej jednak pozostaną.

Aleksander Świeszewski
13.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną