Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Kultura

Niekończąca się nostalgia

Niekończąca się nostalgia. Jak twórcy puszczają oko do widzów

„Top Gun: Maverick” „Top Gun: Maverick” BEW
Popkultura wciąż nie może porzucić lat 80., nie tylko za sprawą serialu „Stranger Things”. Tymczasem na horyzoncie majaczy już powrót kolejnej dekady.
„Stranger Things”, sezon czwarty.Netflix „Stranger Things”, sezon czwarty.

Dzięki czwartemu sezonowi „Stranger Things” znów na parę godzin mogliśmy przenieść się w lata 80., do epoki popularności kina nowej przygody, gier role playing i rozbrzmiewających muzyką disco wrotkowisk. A jednocześnie do schyłkowych czasów zimnej wojny, gdy zagrożenie konfliktem ze Związkiem Radzieckim wciąż wydawało się realne (co dziś, niestety, nie jest jedynie wspomnieniem). Serial Netflixa od początku działa niczym wehikuł czasu. Odtwarza rzeczywistość wczesnych powieści Stephena Kinga, filmów Stevena Spielberga, Johna Carpentera i Johna Landisa, horrorów o Freddym Kruegerze (Robert Englund, odtwórca roli Kruegera, gra zresztą w nowym sezonie znaczący epizod), czy pionierskich teledysków nadawanych przez MTV.

Wbrew pozorom „Stranger Things” nie jest serialem wyłącznie dla żyjących przeszłością czterdziestoparoletnich nerdów (choć to oni najchętniej wyliczają w mediach społecznościowych wszystkie popkulturowe nawiązania i cytaty). Jego twórcy, bracia Matt i Ross Dufferowie – sami urodzeni w 1984 r., więc przeboje z tamtej dekady poznawali niejako retrospektywnie – doskonale potrafią wykorzystać stylistykę retro na potrzeby całkiem współczesnej opowieści o dojrzewaniu, odpowiedzialności, stracie i żałobie. Dlatego z nastoletnimi bohaterami serialu chętnie utożsamiają się dziś ich rówieśnicy, dostając przy okazji szansę zajrzenia do świata z czasów młodości rodziców. Albo ich marzeń o lepszym życiu: oglądane w Polsce „Stranger Things” są niczym pocztówka z Ameryki, którą w latach 80. poznawaliśmy właśnie dzięki filmom i przywożonym z Zachodu czasopismom.

Serial Dufferów przywraca wspomnienia, lecz również nadaje nowy blask przebojom sprzed lat. Dzięki czwartemu sezonowi na szczyty list przebojów wróciła – po 38 latach!

Polityka 30.2022 (3373) z dnia 19.07.2022; Kultura; s. 74
Oryginalny tytuł tekstu: "Niekończąca się nostalgia"
Reklama