Prenumerata na trudne czasy.

6 miesięcy za 99 zł.

Subskrybuj
Kultura

Hity na miarę

Piosenki są coraz krótsze. Wina słuchaczy? Nie tylko

Kate Bush. Jej 5-minutowy utwór „Running Up That Hill” z 1985 r. znów jest na topie dzięki serialowi „Stranger Things”. Kate Bush. Jej 5-minutowy utwór „Running Up That Hill” z 1985 r. znów jest na topie dzięki serialowi „Stranger Things”. Rob Verhorst/Redfernsq / Getty Images
Jaki będzie przebój lata? Krótki. Bo piosenki od pół wieku nie były tak krótkie jak obecnie. A odpowiadają za to nie tylko niecierpliwi słuchacze.
Dawid Podsiadło. Najnowszy hit artysty „Post” trwa 2 min 51 s.Wojtek Olszanka/EAST NEWS Dawid Podsiadło. Najnowszy hit artysty „Post” trwa 2 min 51 s.

Nieco ponad trzy minuty, czyli 198 sekund – tyle najczęściej trwały piosenki, które w ostatnich pięciu latach stawały się przebojami w najpopularniejszym muzycznym serwisie streamingowym Spotify. Jeszcze w poprzedniej pięciolatce było to 214 sekund. A gdy spojrzeć na dominujące w tegorocznych rankingach przeboje takich artystów, jak Harry Styles, Doja Cat, Lizzo, Latto czy Rosalía, okaże się, że większość z nich nie ma nawet trzech minut, niektóre ledwo ponad dwie.

Na single podobnej długości stawiają także polskie gwiazdy, od Viki Gabor i Sylwii Grzeszczak po Pawła Domagałę.

Polityka 32.2022 (3375) z dnia 02.08.2022; Kultura; s. 76
Oryginalny tytuł tekstu: "Hity na miarę"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >