Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

Duch świata

Rysunek techniczny jako dzieło sztuki? Zaczyna się od geometrii

Maszynki do mięsa – rysunki techniczne autorstwa Joanny Pętkowskiej-Hankel. Maszynki do mięsa – rysunki techniczne autorstwa Joanny Pętkowskiej-Hankel. Joanna Pętkowska-Hankel
Rysunki techniczne doczekały się miejsca obok dzieł sztuki we współczesnych galeriach. Słusznie, bo w końcu żadna z nich nie powstałaby bez dobrego rysunku.

Rysunek techniczny jako dzieło sztuki? Pojęcie jest szerokie, stosowane w znaczeniu ścisłym i potocznym, a same efekty coraz częściej uznaje się dzisiaj za dzieła sztuki, wystawia na aukcjach lub prezentuje w galeriach. W działach ze sztuką użytkową słynnego nowojorskiego muzeum MoMA w Nowym Jorku albo SFMoMA w San Francisco można zobaczyć techniczne rysunki – głównie architektoniczne, ale też mocno „stechnicyzowane” projekty mebli czy urządzeń codziennego użytku oraz obiektów przemysłowych. Cooper Hewitt, Smithsonian Design Museum w Nowym Jorku specjalizuje się we wzornictwie przemysłowym i można tam oglądać wiele prac technicznych. Podobnie w Laboratorium Edukacyjnym Exploratorium w San Francisco. – Rysunki techniczne są w Stanach Zjednoczonych traktowane jak dzieła sztuki, zwłaszcza gdy zostały wykonane ręcznie, a więc tradycyjnymi technikami kreślenia – wyjaśnia prof. Margo Majewska, wykładowczyni California College of the Arts. – Organizuje się tu nawet konkursy takich rysunków, jednym z bardziej znanych i prestiżowych jest konkurs im. Kena Robertsa, znanego amerykańskiego architekta, organizowany w Dallas. Co ciekawe, w Stanach istnieje też duże zainteresowanie rysunkami tworzonymi przez roboty.

W Europie też w kilku miejscach można zobaczyć kolekcje i wystawy rysunków technicznych, np. w prowadzonym przez Tchoban Foundation Muzeum Rysunku Architektonicznego w Berlinie czy w brytyjskiej organizacji Drawing Matter w Shatwell Farm w Somerset, specjalizującej się w badaniu roli rysunku w myśli i praktyce architektonicznej i technicznej. Posiada ona bardzo bogate archiwum rysunków tworzonych od XVI w. aż do współczesności. W Polsce rysunki techniczne można oglądać w Muzeum Neonów w Warszawie albo w Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.

Polityka 32.2022 (3375) z dnia 02.08.2022; Kultura; s. 82
Oryginalny tytuł tekstu: "Duch świata"
Reklama