Twoja „Polityka”. Jest nam po drodze. Każdego dnia.

Pierwszy miesiąc tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

Pożytki ze snobizmu

Ewa Vesin, wybitna sopranistka: Głos łatwo zniszczyć, ten zawód wymaga pokory

Ewa Vesin jako Tosca. Ewa Vesin jako Tosca. Krzysztof Bieliński
Nie wiem, czy samo czekanie czyni w tym zawodzie mistrza, ale na pewno brak cierpliwości szkodzi – mówi sopranistka Ewa Vesin, która w nadchodzącym sezonie wystąpi na deskach operowych w Rzymie, Hanowerze, Pradze, Oslo i Sankt Gallen.
Ai WeiweiStephen Shaver/Zuma Press/Forum Ai Weiwei

KATARZYNA KACZOROWSKA: – Pani sztandarowe role to Tosca, Turandot, ale też Halka. Co w tych bohaterkach mogą odnaleźć współczesne kobiety?
EWA VESIN: – Wszystko. Miłość, zdradę, intrygi, śmierć; cała paleta emocji, doznań, uczuć zawartych w libretcie towarzyszy nam przecież w codziennym życiu. Świat opery nie jest odrealniony, a współczesny odbiorca nie ma żadnego problemu podczas konfrontacji z przedstawionym tematem. To dlatego zresztą tak często z sukcesami przenosi się XIX-wieczne dzieła do współczesności. Weźmy choćby Toscę. Przecież to klasyczna ofiara molestowania, bo jak inaczej nazwać zachowanie Scarpii wobec niej? Jej bunt przeciwko cynicznemu funkcjonariuszowi reżimu tylko w części wynika z walki o życie ukochanego mężczyzny, Cavaradossiego. Tosca zabija Scarpię, bo wie, że inaczej musiałaby mu ulec. Halka z kolei to dziewczyna, którą uwodzi bogaty chłopak, a kiedy zachodzi w ciążę, porzuca ją i żeni się z zamożną panną. Tylko że takie sytuacje wcale nie są XIX-wiecznym mezaliansem rodem z ckliwego romansu. Pieniądz lubi pieniądz, a o tym, że rządzi światem, przekonujemy się przecież cały czas. Współczesne kobiety nie muszą od razu być miłośniczkami opery, ale w bohaterkach dzieł operowych mistrzów zobaczą całe spektrum zachowań, emocji, dramatów. Zmienia się tylko kostium. Mariusz Treliński „Halkę” Moniuszki przeniósł w środowisko nuworyszy z lat 70., konsumpcyjnej ery Gierka, blichtru komisów, pozycji wyznaczanej dostępem do coli z Peweksu.

Wywołany został Mariusz Treliński, ale pracowała pani również z Hansem Peterem-Lehmannem, Waldemarem Zawodzińskim, Ivo van Hove’em, Ai Weiweiem, Emmą Dante czy Rafaelem R. Villalobosem. Kto był tym najlepszym?
Jedyna słuszna odpowiedź na to pytanie brzmi: każdy.

Polityka 34.2022 (3377) z dnia 16.08.2022; Kultura; s. 86
Oryginalny tytuł tekstu: "Pożytki ze snobizmu"
Reklama