Rabat na prenumeratę cyfrową Polityki

kup taniej do 50%

Subskrybuj
Kultura

Autorzy, łączcie się

Autorzy, łączcie się. ZAiKS dostał kopniaka. I nowego prezesa

Miłosz Bembinow Miłosz Bembinow Karpati & Zarewicz
Mówi się, że dyrygent powinien być co najmniej ćwierćnutę z przodu. Na razie działamy w rytmie zmian rynkowych, ale chciałbym mieć tę ćwierćnutę zapasu – mówi Miłosz Bembinow, prezes Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.
„Nadal reprezentujemy twórców wszystkich dziedzin sztuki, są to przedstawiciele najróżniejszych stylistyk i o różnych poglądach. To się nie może zmienić.”Andrzej Hulimka/Forum „Nadal reprezentujemy twórców wszystkich dziedzin sztuki, są to przedstawiciele najróżniejszych stylistyk i o różnych poglądach. To się nie może zmienić.”

BARTEK CHACIŃSKI: – Przejął pan właśnie jako nowy prezes Stowarzyszenia Autorów ZAiKS 104-letni organizm. W jakiej kondycji?
MIŁOSZ BEMBINOW: – Żyje, jest samodzielny, ciągle silny, na pewno nie wymaga resuscytacji. Potrzebuje natomiast nowego spojrzenia, jak gdyby miał 25 lat. Bo właśnie od ćwierć wieku, od rozpoczęcia rewolucji cyfrowej, realia rynkowe bardzo się zmieniły, razem z przemianą tego, jak ludzie korzystają z kultury. Mamy się do czego odnosić – ZAiKS pokazał organizacyjną siłę i w czasach PRL, i w czasie stanu wojennego, i później, podczas transformacji, w latach 90.

Polityka 48.2022 (3391) z dnia 22.11.2022; Kultura; s. 84
Oryginalny tytuł tekstu: "Autorzy, łączcie się"
Reklama