Rabat na prenumeratę cyfrową Polityki

kup taniej do 50%

Subskrybuj
Kultura

Co komu gra

Najpierw są ciarki. Co mówi o nas muzyka, której słuchamy

Muzyka pozwala odświeżyć wspomnienia sprzed lat. Ważne momenty z życia, dawnych przyjaciół, ulubione miejsca, czasy dobre i złe. Muzyka pozwala odświeżyć wspomnienia sprzed lat. Ważne momenty z życia, dawnych przyjaciół, ulubione miejsca, czasy dobre i złe. Mirosław Gryń / Polityka
Co mówi o nas muzyka, której najchętniej słuchamy? Bardzo dużo – przekonują autorzy dwóch nowych książek, chociaż źródeł preferencji muzycznych każda z nich szuka gdzie indziej.
Twórcy nagrań wkładają wiele wysiłku i czasu w wybór instrumentarium, przygotowanie aranży i dobranie mikrofonów.PantherMedia Twórcy nagrań wkładają wiele wysiłku i czasu w wybór instrumentarium, przygotowanie aranży i dobranie mikrofonów.

Jakie utwory sprawiają, że czujemy ciarki na plecach? Tak brzmi jedno z pytań, które w swojej książce zadaje Susan Rogers. Kiedyś zajmowała się muzyką w studiu nagraniowym, a teraz na uczelni. Przyczyną ciarek na jej plecach od zawsze był Prince. I to u jego boku awansowała z asystentki technicznej (naprawiała i przestawiała sprzęt) na inżynierkę dźwięku.

Rogers spędziła z Prince’em pierwszą połowę lat 80., wspólnie nagrali jego najsłynniejszy album „Purple Rain”. Później pracowała też z Davidem Byrne’em czy kanadyjską grupą Barenaked Ladies.

Polityka 48.2022 (3391) z dnia 22.11.2022; Kultura; s. 87
Oryginalny tytuł tekstu: "Co komu gra"
Reklama