Twoja „Polityka”. Jest nam po drodze. Każdego dnia.

Pierwszy miesiąc tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

Memy problem

Memy problem! Kultura tworzy memy, memy zmieniają kulturę

5. 5. AN
Memy zawracają już dawnych idoli z bocznicy, a filmy sprowadzają na powrót do kin. Myśl, że mogą zmieniać kariery, rozgrzewa emocje.
1.MATRIXPICTURES/Forum 1.

Jednym z bohaterów festiwalowego lata był Rick Astley ❶. 57-latek po raz pierwszy w życiu wyszedł na scenę Glastonbury, największej muzycznej imprezy w Wielkiej Brytanii, spełniając swoje marzenie i gromadząc tłum jak na skwarne warunki wręcz absurdalny. To była zabawa trochę w stylu karaoke. Starsi i młodsi śpiewali największy przebój Anglika „Never Gonna Give You Up” (nomen omen: „Nigdy cię nie porzucę”), a ochroniarze tańczyli układ choreograficzny. Jakby tego było mało, kilka godzin później ten sam Astley wykonał z zespołem cały koncert przebojów The Smiths – grupy od dawna nieaktywnej, a dla Brytyjczyków mającej status świętości narodowej. Przyjęcie było dobre, a gwiazdora utożsamianego w czasach The Smiths z plastikowym rynkiem popu i w tej roli publiczność kupiła bez zastrzeżeń.

Pytanie, co się stało, ciśnie się na usta tym wszystkim, którzy nigdy nie zostali „zrobieni w Ricka”, czyli nie dostali wiadomości z linkiem – dajmy na to: „zobaczcie film, który zmieni oblicze kampanii wyborczej” – a po kliknięciu nie zostali przeniesieni na stronę z wideoklipem „Never Gonna Give You Up”. Mem z tą niewinną formą oszustwa, zwany od imienia Astleya „Rickrolled”, krąży w sieci od kilkunastu lat, a wśród milionów osób, które dały się nań nabrać, był oczywiście i sam bohater. Został „zrickrollowany” przez znajomego. Sam nie wiedział, co jest grane, tym bardziej że przez kilkanaście lat trzymał się z dala od sceny. Bo Astley to jeden z rzadkich przypadków, gdy gwiazda po wielkich sukcesach wycofała się na łono rodziny, a wróciła niemal dokładnie w momencie, gdy stała się memem. Efekt był taki, że w 2008 r., gdy MTV Europe ogłosiła plebiscyt na Najlepszego Wykonawcę Wszech Czasów, internauci oddali na niego 100 mln głosów, dzięki czemu z gigantyczną przewagą wygrał m.

Polityka 38.2023 (3431) z dnia 12.09.2023; Kultura; s. 72
Oryginalny tytuł tekstu: "Memy problem"
Reklama