Kultura

Strajk scenarzystów bliski zakończenia. Ale na premiery jeszcze poczekamy

Strajk scenarzystów w Los Angeles, sierpień 2023 r. Strajk scenarzystów w Los Angeles, sierpień 2023 r. Mario Aznuoni / Reuters / Forum / Forum
Jak podaje „The Hollywood Reporter”, nowa umowa prawdopodobnie ma obowiązywać przez najbliższe trzy lata i zawierać większość ze związkowych postulatów.

Trwający od 2 maja strajk WGA – gildii zrzeszającej 11,5 tys. amerykańskich scenarzystów – ma się ku końcowi. Związkowcy ogłosili, że wstępnie dogadali się z przedstawicielami dużych producentów filmowych i telewizyjnych, członków AMPTP. Treść porozumienia mamy poznać wkrótce, następnie muszą je przegłosować członkowie gildii i dopiero wtedy wejdzie w życie, a scenarzyści do writers' roomów.

Jak podaje „The Hollywood Reporter”, nowa umowa prawdopodobnie ma obowiązywać przez najbliższe trzy lata i zawierać większość ze związkowych postulatów. „Możemy powiedzieć z wielką dumą, że ta umowa jest wyjątkowa – z istotnym zyskiem i ochroną dla scenarzystów w każdym sektorze, w jakim działają nasi członkowie” – ogłosili przedstawiciele WGA.

Nowe wyzwania Hollywood

Wśród tych postulatów były punkty dotyczące bezpieczeństwa zatrudnienia i warunków pracy. Od kilku lat platformy i stacje telewizyjne zmniejszają liczbę odcinków w sezonach seriali, których też zresztą jest mniej niż kiedyś. Mniej liczne są w związku z tym też writers' roomy. W efekcie, choć powstaje coraz więcej seriali i filmów, praca scenarzystów jest coraz mniej stabilna, bardziej śmieciowa, a ścieżka rozwoju wiodąca z pokoju scenarzystów do pozycji showrunnera, twórcy serialu odpowiedzialnego także za casting i pracę na planie – zahamowana.

Kolejna kwestia sporna jest także związana z przeobrażeniami na rynku wywołanymi rozwojem technologii, który umożliwił powstanie i dominację platform streamingowych. Chodzi o tantiemy – scenarzyści otrzymywali je za emisje i powtórki w telewizji, ze sprzedaży najpierw kaset VHS, a potem DVD i chcą, by tak było także w czasach streamingu.

Nową, ale niezwykle ważną kwestią, jest sztuczna inteligencja wchodząca do świata kultury i rozrywki razem z drzwiami. Scenarzyści nie zamierzają bezczynnie patrzeć, jak maszyny uczą się na ich tekstach, by następnie ich zastąpić. Twórców w tej walce wsparły niedawno amerykańskie sądy, orzekające, że sztuczna inteligencja nie może być autorką w sensie prawnym i jej „dziełom” nie przysługuje ochrona w postaci praw autorskich. To pewnie pomogło WGA w negocjacjach z producentami.

Na premiery jeszcze poczekamy

Scenarzystom zwycięstwa pogratulowali przedstawiciele SAG-AFTRA, gildii aktorskiej, która dołączyła do strajku scenarzystów w połowie lipca i od tego czasu aktorzy, aktorki i osoby aktorskie nie wchodzą na plany filmowe czy serialowe i nie promują już gotowych filmów czy seriali. Pogratulowali, choć w sumie mogliby się poczuć zdradzeni, zwłaszcza że wcześniej padło wiele słów o sile tkwiącej w solidarności strajkujących branż.

Tymczasem, choć AMPTP, czyli producenci tacy jak Netflix, Disney, Warner Bros. czy Amazon Prime, zawarło już porozumienie z reżyserami i jest bliskie zawarcia go ze scenarzystami, to rozmowy z aktorami walczącymi m.in. o lepsze warunki pracy i ochronę swojego wizerunku przed kopiowaniem i wykorzystywaniem z użyciem sztucznej inteligencji, jeszcze w ogóle się nie zaczęły i nie słychać, by padały jakieś daty.

Tak więc nowe scenariusze pewnie zaczną niebawem powstawać, ale w pierwszej kolejności przełoży się to na powroty na anteny i do streamingu programów typu talk show czy reality show, w których nie występują aktorzy. Na premiery wielu z zapowiadanych amerykańskich filmów i seriali jeszcze poczekamy.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Seks bez zobowiązań: tylko dla dorosłych. Czy skłonność do „znajomości na raz” będzie rosnąć?

Do Polek i Polaków dociera, że można chodzić ze sobą do łóżka bez zobowiązań, bez stresu, dla chwili przyjemności. Zdaniem specjalistów takie podejście bywa niezwykle korzystne. Pod warunkiem że jest autentyczne (i pod kilkoma innymi).

Joanna Cieśla
19.07.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną