Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

Życia trochę złowić

Łona zmienia punkt siedzenia. Jak słynny raper nagrał jazz o taksówkarzach

Od lewej: Andrzej Konieczny, Kacper Krupa i Łona w „Projekcie TAXI”. Od lewej: Andrzej Konieczny, Kacper Krupa i Łona w „Projekcie TAXI”. materiały prasowe
Raper Łona, wytrwały obserwator polskiej rzeczywistości, zmienia punkt siedzenia. Płytę „Taxi” – opowieść o taksówkarzach – nagrał z młodymi jazzmanami.
materiały prasowe

To może być odcięty od świata hotel poza sezonem, jak w „Lśnieniu” Stanleya Kubricka, albo wiejska chata, jak w „Weselu” Wyspiańskiego. Miejsce akcji da się nawet zamknąć w aucie: Tom Hardy spędza w nim cały film „Locke”. Bohater czterokołowy może dorównać ludzkiemu, jak biały Dodge Challenger kierowcy Kowalskiemu w „Znikającym punkcie”. W aucie jest się w ruchu, ale w zamknięciu. Samotność robi różnicę. Obecność nieznajomego – podwójną.

Gdy dodać do tego czarną noc, można się osunąć w szaleństwo, co przydarzyło się w „Taksówkarzu” Robertowi De Niro (jak bohater „Znikającego punktu” był weteranem wojny w Wietnamie) albo w inny sposób Roberto Benigniemu w „Nocy na ziemi” Jarmuscha. Ten ostatni film jest ważny, bo oparty na próbach porozumienia się z innymi. Podobnie „Taxi Teheran” Dżafara Panahiego, powstały, gdy irański sąd na 20 lat zakazał reżyserowi pracy filmowej. Panahi został wtedy kierowcą i filmował swoje rozmowy z aktorami i naturszczykami, głównie o Iranie.

Raper Łona (Adam Zieliński) łowienie fraz zasłyszanych na ulicy, w tramwaju czy taksówce ma w małym palcu. To biegły językowo tekściarz, a ostatnio także muzyczny autor historii, który trzyma się rodzinnego Szczecina. To tam podróżuje „z punktu a do punktu b przez punkt ą”. Od pierwszej płyty jego producentem jest Webber (ostatnio znany też ze spektaklu „1989” – red.), na koncertach wspiera ich zespół The Pimps. Ale płyta „Taxi” zmienia ten układ.

Trzeba się powyginać

Zaczęło się od warsztatów „Projekt TAXI” w ramach poznańskiego festiwalu OFF Opera w czerwcu 2020 r. Dyrektorka programowa Zuzanna Głowacka zaprosiła na nie Łonę i inną znakomitość ze Szczecina – Jacka „Budynia” Szymkiewicza (zmarł w kwietniu 2022 r.

Polityka 42.2023 (3435) z dnia 10.10.2023; Kultura; s. 96
Oryginalny tytuł tekstu: "Życia trochę złowić"
Reklama