Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

Cztery audiobooki na koniec roku

Cztery audiobooki na koniec roku. Słucha i wybiera „Polityka”

„Chłopki. Opowieść o naszych babkach” „Chłopki. Opowieść o naszych babkach” materiały prasowe

Jedną z najpopularniejszych książek mijającego roku okazał się reportaż dający głos naszym wiejskim przodkiniom – „Chłopki. Opowieść o naszych babkach” Joanny Kuciel-Frydryszak. I trudno się dziwić, bo to nie tylko rzecz poruszająca i świetnie napisana, ale przede wszystkim rzetelnie podejmująca temat dotąd pomijany, a bliski wielu osobom i rodzinom. I dorzucająca brakującą perspektywę w patrzeniu na polską historię i teraźniejszość. Czyta Maria Peszek, która dzieciństwo spędziła na wsi pod opieką jednej z „naszych babek” (Storytel, Audioteka, Empik, Publio, wydawnictwo Marginesy).

„Mama ma zawsze rację”materiały prasowe„Mama ma zawsze rację”

„Raj nie istnieje. Istnieje real” – pisze Sylwia Chutnik w zbiorze felietonów „Mama ma zawsze rację” (Storytel, Audioteka, Empik, wydawnictwo Mamania) odkłamujących idealny wizerunek macierzyństwa niczym z instagramowych zdjęć lub katalogów dziecięcych ubranek. Chutnik pisze szczerze, bez tematów tabu, a zarazem z ironią przygląda się własnemu doświadczeniu w roli matki. Choć w wersji książkowej zbiór ukazał się ponad dziesięć lat temu, dziś wydaje się tak samo aktualny, zaś interpretacja Anny Cieślak pozwala na nowo odkryć błyskotliwy humor tekstów.

„Pelé”materiały prasowe„Pelé”

Francuski dziennikarz Stéphane Cohen w biografii zmarłego przed rokiem Króla Futbolu nie stawia bohaterowi pomnika. „Pelé” (Audioteka, Empik, wydawnictwo Albatros, czyta Maciej Jabłoński) jest rzetelnym portretem wielkiego piłkarza, który nie zawsze okazywał się wielkim człowiekiem, choć bardzo chciał za takiego uchodzić. I nie jest to tylko uczta dla miłośników sportu: Pelé jest przecież w równej mierze ikoną popkultury i symbolem burzliwej historii Ameryki Południowej. Biografia „człowieka, który płakał co najmniej tyle, ile się śmiał”, kryje niejedną niespodziankę.

Polityka 51.2023 (3444) z dnia 12.12.2023; Afisz. Premiery; s. 79
Oryginalny tytuł tekstu: "Cztery audiobooki na koniec roku"
Reklama