Kultura

Harry Potter czaruje świat

Plakat promocyjny najnowszego filmu o Harrym Potterze Plakat promocyjny najnowszego filmu o Harrym Potterze
Gorączka opada. Najnowsza, ostatnia książka o Harrym Potterze już w księgarniach.

Szaleństwo zaczęło się w nocy z piątku na sobotę 21 lipca, gdy w sprzedaży pojawił się długo wyczekiwany, ostatni tom z cyklu: "Harry Potter and the Deathly Hallows" (kup książkę w merlin.pl). W sieci pełno jest spoilerów, czyli informacji ujawniających kluczowe elementy fabuły, a najbardziej zainteresowani zdążyli już nawet pobrać na swój komputer całą książkę. Wygląda na to, że na nic zdały się wymyślne zabezpieczenia i monitorowane ciężarówki rozwożące najnowszy tom Harrego Pottera do obleganych przez czytelników punktów sprzedaży. Na nic zdały się też apele wydawcy i samej autorki, J.K. Rowling, o nieupublicznianie szczegółów fabuły. Bardziej zdesperowani fani Pottera przychodzą więc do księgarni z odtwarzaczem mp3 i słuchawkami na uszach, żeby tylko nie usłyszeć od innych np. zakończenia. Inni już dawno zamówili książkę w internetowych sklepach i czekają na gorącą przesyłkę. Na ten weekend zapowiada się wielkie czytanie...Harry Potter - czytaj więcej o książkach:

 • Co czyta Europa?  - Europejskie listy bestsellerów dowodzą, że każdy najchętniej czyta swoje. Czytamy najchętniej o sobie, porozumiewamy się zaś głównie dzięki Amerykanom.
 • Łańcuch książkowo-pokarmowy - Przebojami literackimi pierwszego półrocza są u nas: kolejny tom Harry'ego Pottera, powieści Jerzego Pilcha i Katarzyny Grocholi oraz thriller Dana Browna. Z bestsellerów żyją jednak nie tylko autorzy i wydawnictwa, ale także pokaźna grupa innych osób: agentów literackich, hurtowników, specjalistów od promocji, bez których rynek książki już nie mógłby istnieć.
 • Globalny Harry - Światowa premiera kolejnej części przygód młodego czarodzieja i jego przyjaciół przerosła wszelkie oczekiwania: już w tej chwili mówi się o tym, że „Harry Potter i Zakon Feniksa" to najlepiej sprzedająca się książka w historii.
 • Rodzeństwo Harry'ego Pottera - Na nasze ekrany wchodzi właśnie długo oczekiwana „Komnata tajemnic" - druga część przygód Harry'ego Pottera. Sukces młodocianego czarodzieja sprawił, że powstała wręcz moda na innych podobnych adeptów magii.
 • Bajka dla nieco starszych dzieci - Amerykańscy fani Harry'ego Pottera godnie powitali drugą część przygód swego idola - kilkusetmetrowe kolejki ustawiały się na premierę „Komnaty tajemnic" od wczesnego rana.
 • Nowy bohater literatury dziecięcej - W czasach kiedy biedny Harry Potter tkwił w swojej komórce pod schodami, pojawił się inny bohater, który go w niczym nie przypomina. Jest to Koszmarny Karolek, stworzony przez angielską dziennikarkę i pisarkę Francescę Simon. Właśnie ukazał się u nas kolejny tom jego przygód.
 • Harry, Bridget i Pokémony królują na naszym rynku wydawniczym - Zakończone w ubiegłym tygodniu Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie dały wydawcom nie lada okazję do pozyskania nowych czytelników. Wprawdzie w ubiegłym roku przychody ze sprzedaży książek w Polsce zwiększyły się o około 7 proc., ale dobra koniunktura trwająca przez ostatnie lata skończyła się. Prognozy na ten sezon też nie są najlepsze: ma być on słabszy od poprzedniego, choć roztaczanie czarnych wizji i mówienie o kryzysie byłoby pewnie przesadą.
 • Harry Potter i analfabeci - Popularność książek o przygodach Harry'ego Pottera (1,7 mln sprzedanych egzemplarzy w ubiegłym roku) oraz Bridget Jones (600 mln) nie oznacza przełomu na polskim rynku wydawniczym. 
 • Młodzi czytelnicy piszą w listach, dlaczego kochają Pottera - Dzieci są najbardziej wiarygodnymi recenzentami „Harry'ego Pottera" - twierdzi polski wydawca książki. I słusznie, bo w końcu to one kupiły ponad 120 mln egzemplarzy powieści tego cyklu i to one w pierwszą noc sprzedaży w Polsce zmusiły do wyjścia na zakupy sto tysięcy rodziców. 
 • Fragment książki "Harry Potter - filozoficzny czarodziej"Harry Potter - czytaj więcej o filmach:

 • Sequele bez końca - Na nasze ekrany wchodzi właśnie „Harry Potter i czara ognia", w grudniu powróci King Kong. W kulturze popularnej nie ma dnia, abyśmy nie dowiadywali się, że szykuje się jakaś kontynuacja utworu, który zdobył uznanie widzów, więc warto go sprzedać na nowo.
 • Harry Potter i Czara Ognia - Nowego „Pottera" powitaliśmy w zeszłym tygodniu artykułem prof. Burszty o sequelach, z którego wynikało, iż cudowne dziecko angielskiej pisarki J.K. Rowling jest tej mody przykładem wręcz doskonałym.
 • Na ekranie: Harry Potter i więzień Azkabanu  - Trzecia część przygód nastoletniego czarodzieja z Hogwartu ma poważniejszy charakter. Sporo miejsca poświęca się w niej wyjaśnieniom skomplikowanej przeszłości rodziny Pottera, zwłaszcza zaś powiązań bohatera z jego ojcem chrzestnym.
 • Na ekranie - Harry Potter i komnata tajemnic. Druga ekranizacja jest, podobnie jak część pierwsza, wierna oryginałowi, o czym nie pozwalali mi zapomnieć siedzący za mną w kinie chłopcy, głośno zapowiadając kolejne sceny.
 • Do czytania pod prysznicem - Film o Harrym Potterze wywołał protest przedstawicieli duchowieństwa jako propaganda zabobonu. Komentator Radia Maryja określił go jako powrót do pogaństwa. Ale również w Stanach Zjednoczonych oceniono film, i także książkę, jako zagrożenie pedagogiczne: nastąpił tu jakoby podział na godnych pogardy mugoli, czyli zwykłych obywateli, oraz wtajemniczonych uczniów szkoły Hogwartu - czarowników, a więc coś w rodzaju młodocianego rasizmu. 
 • Harry Potter czaruje na ekranach polskich kin - Tajemniczy pociąg, który wyruszył z peronu numer 9 i 3/4 londyńskiego dworca King's Kross, dotarł w końcu i do nas. Film „Harry Potter i kamień filozoficzny" wchodzi na ekrany witany owacyjnie przez miłośników małego czarodzieja, a nieufnie przez mugoli, czyli tych, którzy nie potrafią zrozumieć, że także w naszym dobrze poukładanym świecie dzieją się rzeczy, o których nie śniło się nawet modnym prorokom postmodernizmu.
 • Magiczna filmowa kariera małego czarodzieja - Nowy rekordzista ma 11 lat, opadające na czoło ciemne włosy, na nosie okulary, a na czole zygzak w kształcie błyskawicy. Harry Potter w ciągu jednego weekendu stał się supergwiazdą filmową, bijąc na głowę dinozaury z „Parku Jurajskiego" i depcząc po piętach kosmicznym stworom z pierwszego epizodu „Gwiezdnych wojen". 
 • Dwanaście zaklęć - Nowy film z Potterem trafi do naszych kin 27 lipca. Tymczasem jest już do nabycia gra „Harry Potter i Zakon Feniksa". Jej twórcy dobrze odrobili lekcję - wiernie przenieśli do wirtualnego świata to, co znamy z ekranu i kart książki. Jak Harry Potter zaczarował świat:

 • Harry Potter i copyrightowa paranoja TM - Gdy prawnicy zabiorą się za wszystkie sfery życia, świat pogrąży się w chaosie.
 • Kod bestsellera - Dlaczego jedne książki stają się przebojami, a inne nie? Wskazujemy kilka tropów, które naprowadzą nas na ślad tzw. bestsellera.
 • Wydawca Harry´ego Pottera: Bob nie z tej planety - Pastor, filantrop, marzyciel, biznesmen. Dziedzic bajecznej fortuny. Historia życia Roberta Gamble´a jest jak gotowy scenariusz filmowy. Nawet najbliżsi znajomi zastanawiają się, dlaczego zdecydował się spędzić pół życia w Polsce. I za co kocha Polaków, którzy - bywało - dawali mu w kość.  
 • Joanne Rowling: magiczny świat na wyciągnięcie ręki - Cykl brytyjskiej autorki Joanne K. Rowling o Harrym Potterze robi na świecie furorę. Mówi się o sprzedaniu 300 mln egzemplarzy czterech na razie tytułów (z planowanych siedmiu), przetłumaczonych na 35 języków. W ślad za popularnością przyszedł sukces finansowy: Rowling znalazła się na 25 miejscu listy „Forbesa" i na trzecim wśród najbogatszych ludzi Wielkiej Brytanii. Gazety obwołały cykl Rowling najbardziej obficie sprzedającym się bestsellerem w dziejach książki. Na czym polega tajemnica niesamowitej popularności Harry'ego Pottera? 
 • Czarodziej Harry Potter - Jeszcze do niedawna nikt nie słyszał o Joanne K. Rowling ani o Harrym Potterze. Dziś znają ich miliony dzieci i dorosłych. Rowling to 34-letnia angielska autorka, mieszkanka Edynburga, Harry Potter to bohater jej książek, chłopiec, który okazał się być czarnoksiężnikiem.
 • Eliksir filozoficzny w kociołku mitologicznym - Filozofia obecna jest już w pierwszej książce o Harrym Potterze, a mianowicie w samym tytule: „Harry Potter i kamień filozoficzny" - piszą Jorgen Gaare i Oystein Sjaastad, autorzy „Harrego Pottera - filozoficznego czarodzieja".
Reklama

Czytaj także

null
Kultura

Jerzy Stuhr (1947–2024). Półśrodki go nie interesowały

Wielcy artyści pozostawiają po sobie legendę. Jerzy Stuhr zostawił ich kilka: inteligenta, moralisty, nauczyciela i mistrza rozrywki.

Janusz Wróblewski
16.07.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną