Kultura

Nowe muzea na całym świecie: od Pekinu po Warszawę. Na nie czekamy w tym roku

W najbliższych miesiącach otworzy się kilka długo wyczekiwanych gmachów. Bohaterami nowych muzeów będą m.in. sztuczna inteligencja, sztuka nordycka i Szekspir.

Przedstawiamy zestawienie najciekawszych muzeów, które otworzą się dla szerokiej publiczności w tym roku. Od razu trzeba zaznaczyć, że ograniczamy się jedynie do tych instytucji, które przyjmą gości w całkiem nowych siedzibach. Podróż zacznijmy nad Nilem.

Grand Egyptian Museum (GEM), Giza

Ten rok upłynie pod znakiem otwarcia największego muzeum archeologicznego na planecie. Oczywiście jeśli tym razem wszystko pójdzie zgodnie z planem. Imponujący gmach GEM jest położony w sąsiedztwie piramid w Gizie. Architektonicznie nawiązuje do dziedzictwa przeszłości (co też doskonale widać). W swoich zbiorach posiada bezcenne skarby starożytnego Egiptu (m.in. przedmioty z grobowca Tutanchamona). Łącznie kolekcja to ponad 100 tys. obiektów.

Plany budowy muzeum ogłoszono jeszcze na początku lat 90., prace ruszyły w połowie lat 2000. A potem… nie było widać końca. Trudno powiedzieć, ile razy przesuwano datę otwarcia. Wśród przyczyn wymieniano m.in. Arabską Wiosnę i wybuch pandemii. Można założyć, że muzeum stanie się jednym z najchętniej odwiedzanych na świecie i magnesem na miliony turystów. Otwarcie – oby już ostateczne – przewidziano na późną wiosnę 2024.

Czytaj też: Nowoczesne muzea sztuki. Jak powinny wyglądać?

Grand Egyptian Museummat. pr.Grand Egyptian Museum

Museum of Shakespeare, Londyn

460. rocznica urodzin wybitnego autora zostanie uczczona w wielkim stylu – nowym muzeum. Dodajmy, że zlokalizowanym kilka metrów pod ziemią. Interaktywna placówka powstaje na terenach, gdzie przed wiekami działał jeden z londyńskich teatrów (Curtain). Funkcjonował na przełomie XVI i XVII w., a na deskach przez kilka lat wystawiano sztuki Williama Szekspira („Romeo i Julia”, „Henryk V”). Powrót do przeszłości i Londynu końca XVI w. – gdzie żył i tworzył Szekspir – będzie możliwy już na wiosnę.

Museum of Shakespearemat. pr.Museum of Shakespeare

Nintendo Museum, Kioto

Nintendo nikomu (zapewne) nie trzeba przedstawiać. Słynna firma doczeka się niebawem własnego muzeum, które opowie ponadstuletnią historię tego japońskiego giganta. Instytucja będzie działać w jednej z fabryk, którą przedtem firma wykorzystywała. Zwiedzający będą mieli okazję spotkać bohaterów gier, na czele z popularnym Mario, i zanurzyć się w świat gier wideo. Warto dodać, że w Kioto mieści się również główna siedziba firmy. Otwarcie zaplanowano na marzec.

Nintendo Museum z lotu ptakamat. pr.Nintendo Museum z lotu ptaka

Museum Reinhard Ernst, Wiesbaden

Za naszą zachodnią granicą kolejny przykład prywatnego muzeum sztuki, które rozmachem może zawstydzić niektóre instytucje publiczne. Biznesmen Reinhard Ernst wybudował (biały) gmach, który pomieści zbieraną przez kilkadziesiąt lat kolekcję sztuki. Głównie abstrakcyjnej: amerykańskiej, azjatyckiej, europejskiej. Postanowił w końcu upublicznić zbiory dla zwiedzających i porozumiał się w tej sprawie z władzami Wiesbaden. Muzeum, którego wzniesienie sfinansował, powstaje w centrum miasta, gdzie mieszka. Otwarcie w pierwszej połowie roku.

Museum Reinhard Ernstmat. pr.Museum Reinhard Ernst

Kunstsilo Nordic Art Museum, Kristiansand

Po otwarciu w Oslo wspaniałych nowych siedzib Muzeum Muncha (2021) i Muzeum Narodowego (2022) Norwegia na tym nie poprzestaje. Kolejna placówka otworzy się jednak już poza stolicą – w portowym mieście Kristiansand. Dawne silosy zbożowe przechodzą metamorfozę i niebawem staną się... silosami sztuki. Swoje miejsce w Kunstsilo znajdzie m.in. największa na świecie kolekcja sztuki nordyckiej doby modernizmu (Tangen Collection). Wewnątrz przewidziano także inne stałe kolekcje. Organizowane będą wystawy czasowe, prelekcje i koncerty. Budowa rozpoczęła się w 2019 r., a muzeum zostanie udostępnione dla zwiedzających wiosną.

Kunstsilo Nordic Art Museummat. pr.Kunstsilo Nordic Art Museum

Robot & AI Museum, Seul

To jedno z tych muzeów, które wyglądają, jakby nie do końca pochodziły z tego świata. Futurystyczna budowla powstaje w stolicy Korei Południowej. Muzeum poświęcone sztucznej inteligencji i robotyce ma pozwolić zajrzeć w przyszłość, twórcy zapowiadają jedyne w swoim rodzaju wrażenia. Wśród atrakcji czekających na gości: spotkania z robotami czy doświadczenie rzeczywistości rozszerzonej. Seul, jedna z najnowocześniejszych metropolii świata, wydaje się idealnym miastem dla instytucji tego typu. Czy coś więc może pójść nie tak? Otwarcie pod koniec roku.

Robot & AI Museummat. pr.Robot & AI Museum

Universal Wine Museum, Pekin

Reklamowane jest jako „drugie największe muzeum wina na świecie”. Nie zmienia to faktu, że Chiny z winem raczej nigdy się nie kojarzyły. W przeciwieństwie do herbaty i związanej z nią, liczącej tysiące lat tradycji. Chińczycy postanowili mimo to powtórzyć sukces Francji. W 2016 r. otworzyli Cité du Vin w Bordeaux, muzeum wina, które jest światowym numerem jeden. W 2022 r. odwiedziło je blisko 400 tys. gości.

Co ciekawe, właśnie Francuzi zgodzili się na współpracę z Universal Wine Museum i pomagają przy kolejnym projekcie. Na całkiem nowy kompleks (o powierzchni ok. 18 tys. m kw.) złożą się m.in. sale wystawowe, restauracje oraz amfiteatr. Pekin liczy, że będą zjeżdżać tam liczni miłośnicy wina z całego świata. Przy okazji mają dowiedzieć się o historii tego trunku z perspektywy Chin. Dokładna data otwarcia nie jest jeszcze znana. Wiadomo, że ma nastąpić w tym roku.

Universal Wine Museummat. pr.Universal Wine Museum

Muzeum Sztuki Nowoczesnej (MSN), Warszawa

Ostatni punkt w zestawieniu i mocny polski akcent. Podobnie jak w przypadku GEM przekładanie daty otwarcia MSN stało się niestety niemal tradycją. Instytucja powołana do życia w 2005 r. czekała na stałą siedzibę blisko dwie dekady. Gmach jest już praktycznie gotowy, stoi w centrum Warszawy tuż pod Pałacem Kultury i Nauki, a wkrótce stanie się jednym z obowiązkowych punktów na turystycznej mapie stolicy. Goście będą mogli przemierzyć 4500 m kw. przestrzeni wystawienniczych, czyli prawie dziesięciokrotnie więcej niż w tymczasowej siedzibie (Muzeum nad Wisłą). Na początek czeka ich wystawa budowanej od kilkunastu lat kolekcji MSN. Otwarcie zaplanowano na koniec roku – jesienią.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w WarszawieMateusz Grochocki/East NewsMuzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Świat

Barwicha pod Moskwą. Jak się żyje na osiedlu byłych dyktatorów? „Polityka” dotarła do osoby z otoczenia Janukowycza

Zbiegły z Syrii Baszar Asad prawdopodobnie zamieszka teraz w podmoskiewskiej Barwisze, czyli na politycznym cmentarzysku rosyjskiej polityki imperialnej.

Paweł Reszka, Evgenia Tamarchenko
08.01.2025
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną